لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

یک مقام پلیس استان سمنان؛ بازداشت دو نفر به دلیل توهین به «قاسم سلیمانی» و حادثه کرمان در فضای مجازی


انفجار در مراسم حکومتی سالگرد قاسم سلیمانی
انفجار در مراسم حکومتی سالگرد قاسم سلیمانی

رئیس پلیس «فتا» استان سمنان از شناسایی و دستگیری دو ادمین پیج اینستاگرام و واتس‌آپ خبر داد و مدعی شد که این افراد با انتشار محتوایی به قاسم سلیمانی و کشته‌شدگان حادثه کرمان «توهین» کرده و خواستار «تحریم انتخابات» بودند.

محمدرضا فدائیان همچنین مدعی شده که «جریحه‌دار شدن احساسات مردم» در خصوص توهین‌های صورت‌گرفته، این موضوع را در دستور کار «کارشناسان پلیس فتا» قرار داد.

رامین پاشایی، معاون فرهنگی اجتماعی پلیس «فتا» فراجا نیز ۱۶ دی ماه از اجرای «طرح ضربتی» برخورد با عوامل «تشویش اذهان عمومی» پس از حادثه کرمان خبر داده و گفته بود که بالغ بر ۵۰۰ تارنمای حاوی محتوای توهین‌آمیز شناسایی و «تحت پایش‌های سایبری» قرار گرفتند.

«پایش سایبری» عنوانی است که مقامات جمهوری اسلامی بر سانسور و اعمال محدودیت در تولید محتوا در فضای مجازی گذاشته‌اند.

براساس اخبار منتشر شده حداقل ۹ نفر پس از حادثه کرمان با اتهام «توهین به قاسم سلیمانی» در فضای مجازی بازداشت شدند.

یکی از بازداشت‌ها مربوط به یک پزشک فوق تخصص اطفال در بجنورد بود که پس از انتشار تصویر «کتلت» در صفحه اینستاگرام خود توسط نیروهای اطلاعات سپاه یزد بازداشت شد.

نیروهای امنیتی یک دانشجوی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی در این شهر نیز به دلیل انتشار توییت انتقادی درباره انفجارهای اخیر در کرمان بازداشت کردند.

به دنبال انفجارهای کرمان که بنا بر گزارش‌های رسمی موجب کشته‌شدن بیش از ۹۰ نفر شد، برخی کنشگران سیاسی خواستار محاکمه مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی شدند.

XS
SM
MD
LG