لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

واکنش هنرمندان و ستاره‌های مشهور به مرگ جرج فلوید


از راست: لیدی گاگا، کیم کارداشیان، لبران جیمز
از راست: لیدی گاگا، کیم کارداشیان، لبران جیمز

مرگ جرج فلوید در شهر مینیاپولیس بازتاب گسترده ای در آمریکا داشت ‌و‌ در روزهای اخیر بسیاری از هنرمندان، ستاره های بزرگ، و چهره های مشهور در شبکه های اجتماعی به این موضوع پرداختند.

مطالب آنها با محوریت مرگ دلخراش این آمریکایی آفریقایی تبار، شامل موضوعات متنوعی بود و این کاربران نظرات و دیدگاه‌های خود درباره مسائل سیاسی، ناهنجاری های اجتماعی، نژادپرستی یا نقض حقوق بشر را با دیگران به اشتراک گذاشتند.

مروری داریم بر تعدادی از این نظرات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی:

لبران جیمز مشهور به «پادشاه جیمز»، ستاره تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز، تصویر خود را با پیراهن سیاهی منتشر کرد که روی آن نوشته شده بود: «نمی توانم نفس بکشم.»

لیدی گاگا، خواننده و هنرمند سرشناس آمریکایی، مرگ جرج فلوید را «قتل» خواند و خواستار برخورد قاطع مقامات مسئول با این مأموران متخلف پلیس شد تا الگویی مناسبی برای جامعه باشد.

جیمی فاکس، بازیگر آمریکایی که یکی از فعالان سرسخت حقوق آمریکاییان آفریقایی‌تبار است، عکسی از کالین کپرنیک بازیکن فوتبال آمریکایی، را هنگام زانو زدن در کنار تصویر مأمور پلیسی که باعث مرگ جرج فلوید شد، به اشتراک گذاشت و نوشت: «به این دلیل است [که زانو می‌زنیم.]»

دمی لواتو، خواننده جوان آمریکایی، با اشاره به این که از نوشتن جمله «آسوده بخواب» یا «آسوده بیارام» (به انگلیسی: rest in peace) خسته شده است، آرزو کرد روزی‌ شاهد این باشد که مردان سیاهپوست بتوانند «آسوده زندگی کنند.»

جی جی حدید، مانکن و از ستاره های دنیای هنر و سرگرمی، جمله مشهور ویل اسمیت را در صفحه خود پست کرد که می گوید: «وضع نژادپرستی بدتر نشده است، بلکه حالا از آن فیلم می‌گیرند.»

کیم کارداشیان نیز تصویری از جرج فلوید را با جمله «خواهش می‌کنم، من نمی‌توانم‌ نفس بکشم» به اشتراک گذاشت و خواستار اجرای عدالت و مجازات مأموران متخلف پلیس شد.

جرج فلوید مرد ۴۶ ساله آمریکایی‌ آفریقایی‌تباری است که روز دوشنبه ۵ خرداد توسط مامور پلیس سفیدپوست شهر مینیاپلیس در ایالت مینه‌سوتا به ظن کلاهبرداری بازداشت شد. پلیسی که او را بازداشت کرد، برای چند دقیقه پایش را روی گردن جرج فلوید گذاشت و در نهایت فلوید در بازداشت درگذشت.

پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد. با این حال این پلیس و سه مامور دیگر اخراج شدند و شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس اعلام جرم کرد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر خواستار تحقیق اف‌بی‌آی و دادستان کل آمریکا در این مورد شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG