لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

آمريکا و لهستان همکاری های دوجانبه را در عرصه استراتژيک و دفاعی، گسترش ميدهند


آمريکا و لهستان همکاری های دوجانبه را در عرصه استراتژيک و دفاعی، گسترش ميدهند
آمريکا و لهستان همکاری های دوجانبه را در عرصه استراتژيک و دفاعی، گسترش ميدهند

روز شنبه رؤسای جمهوری آمريکا و لهستان در يک بيانيه مشترک چشم انداز همکاريهای دو کشور را تحت عنوان مشارکت استراتژيک در قرن بيست و يکم، مستند کردند. همکاری در خصوص سپر دفاع موشکی در قاره اروپا، افزايش صادرات وسرمايه گذاری و تبادلات تکنولوژيک، همکاری در ترويج دمورکراسی در اروپای شرقی و ساير نقاط جهان، و افزايش تماسهای مردمی بيشتر، شمه ای از همکاريهای دو کشور، خواهد بود. رييس جمهوری لهستان تأکيد بر نهايی شدن پيمان کاهش تسليحات هسته ای با روسيه موسوم به استارت جديد گذارد و پرزيدنت اوباما تعهد آمريکا به استقرار سپر دفاع موشکی را تکرار کرد.

پرزيدنت اوباما از حمايت قوی دولت لهستان و ديگر دولتهای اروپای شرقی و مرکزی از پيمان کاهش تسليحات استراتژيکِ آمريکا با روسيه، موسوم به استارت نو، قدردانی کرد.

پرزيدنت اوباما اظهار داشت لازم است سناتورهای آمريکا از زبان همسايگان روسيه بشنوند که تصويب اين پيمان بسيار ضروری است تا پروسه کنترل تعهدات در اين زمينه، ادامه يابد. برونيسلاو کوموروسکی، رييس جمهوری لهستان تصويب پيمان جديد را سرمايه گذاری در آينده ای بهتر و امن تر توصيف کرد

آقای کوموروسکی همچنين پيمان تازه را سرمايه گذاری و کنترل واقعی بر وضعيت حاضر، توصيف کرد. رييس جمهوری لهستان اظهار داشت صرفاً با فشردن دگمه «آغازی نوين» روابط با يک همسايه هزار ساله تغيير نميکند و کشور متبوع وی قادر نيست بدان ترتيب تاريخی که لهستان با روسيه داشته است را محو کند.

با اينهمه برونيسلاو کوموروسکی تأکيد کرد که لهستان نميخواهد سدی در برابر پيشرفت باشد بلکه آماده است درزمينه سازی بهبود روابط غرب و روسيه، کمک کند. روز دوشنبه هفته جاری دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، در لهستان بود تا مدال دوستی به يک کارگردان سينمای لهستان اهدا کند.

حدود ۳ هفته پيش بود که رهبران جهان از جمله پرزيدنت اوباما، پرزيدنت مدودف و پرزيدنت کوموروسکی در اجلاس ناتو در ليسبون پرتغال توافق کردند در زمينه دفاع موشکی با يکديگر، همکاری کنند.

روسيه با استدلال اينکه سيستم دفاع موشکی آمريکا بخاطر آن کشور است با استقرار سيستم در کشورهای همسايه خود شديداً مخالف بوده است. اما پس از اجلاس ناتو بنظر ميرسد آماده همکاری بيشتری است.

کاخ کرملين از ابتدا اظهار داشته بود دومای روسيه تا تصويب استارت نو توسط آمريکا، صبر خواهد کرد . روز پنجشنبه پرزيدنت اوباما اظهار اطمينان کرد که سنای آمريکا تا پيش از تعطيلات کريسمس پيمان تازه را مورد تصويب قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG