لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۲۱:۲۲

سرخط خبرها

لهستان ۴۱۴ میلیون دلار تجهیزات موشکی از آمریکا می‌خرد

نمونه ای موشک‌انداز متحرک «هایمارس» ساخت آمریکا - آرشیو

وزیر دفاع لهستان روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه اعلام کرد کشورش قراردادی به ارزش ۴۱۴ میلیون دلار با دولت آمریکا برای خرید سامانه‌های متحرک پرتاب موشک امضا خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل ماریوژ بلاشچک، خرید ۲۰ موشک‌انداز هایمارس و فناوری مرتبط با آنها بر اساس توافق با آمریکا، توان دفاعی ارتش لهستان را افزایش می‌دهد.

به گفته او، این تجهیزات با قیمت مناسب خریداری می‌شوند و قراداد نهایی روز چهارشنبه امضا خواهد شد و در صورت تایید، تا پایان سال ۲۰۲۳ به لهستان تحویل داده می‌شوند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

تداوم همه‌گیری جهانی کرونا و افزایش چشمگیر آمار روزانه مبتلایان به کووید۱۹ در کره‌جنوبی و هند

آرشیو

هند شاهد یک رکورد دیگر در موارد روزانه ثبت بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا بود.

به گزارش آسوشیتدپرس در روز پنجشنبه ۸ خرداد، هند که جمعیت آن ۱.۳ میلیارد نفر است، می‌گوید بیش از ۶۵۰۰ مورد تازه ابتلا به ویروس کرونا در آن کشور شناسایی شده‌اند. با این آمار، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هند به بیش از ۱۵۸ هزار نفر رسیده است. این درحالی است که محدودیت های اعمال شده دو ماهه در کشور برای مقابله با شیوع کرونا قرار است روز شنبه پایان یابد.

گفته می شود دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند، آماده صدور یک رشته رهنمودهای جدید برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است که امکان دارد شامل تمدید محدودیت های رفت و آمد در مناطقی که شرایط بدتری دارند، شود.

در آمریکا نیز تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسید. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است.

در کره جنوبی که یک الگو در مبارزه با شیوع ویروس کرونا معرفی شده است، روز پنجشنبه بیشترین آمار روزانه ابتلا به ویروس کرونا در ۵۰ روز گذشته گزارش شد که یک عقب‌گرد در مبارزه سخت این کشور با شیوع این بیماری به شمار می‌رود و ممکن است شرایط را بدتر کند.

در روسیه نیز تعداد بالای روزانه ابتلا به ویروس کرونا، بر خطرات بازکردن فعالیت های اقتصادی تاکید می کند. اقتصاد روسیه بر اثر شیوع این بیماری به شدت آسیب دیده است. در روسیه نزدیک به ۳۸۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند. هرچند آمار رسمی کشورهای روسیه، چین، و ایران قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفارت ایالات متحده در اسرائيل به شهروندان آمریکا در مورد سفر به کرانه باختری و نوار غزه هشدار داد

آرشیو

به نوشته جروزالم پست در روز پنجشنبه ۸ خرداد، سفارت آمریکا در اسرائيل به شهروندان آمریکایی در مورد سفر به نوار غزه و کرانه باختری هشدار سفر داده است.

سفارت آمریکا از شهروندان این کشور خواسته است که مراقب باشند و از خود محافظت کنند.

بعد از تصمیم اسرائيل برای ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه باختری به خاک خود،‌ مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی در پی همه هماهنگی‌های امنیتی با اسرائيل پایان داده اند. این هشدار بعد از این تنش داده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تداوم سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران؛ ممانعت از آزادی نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی

نگین قدمیان شهروند بهایی زندانی در ایران

نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی در ایران، که اواخر آذر ماه سال ۹۶ بازداشت شد و دوران ۵ سال محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند با وجود بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر آزادی موقت و یا اهدای مرخصی کماکان در زندان به‌سر می‌برد.

یک منبع مطلع روز چهارشنبه ۷ خرداد در گفتگو با صدای آمریکا گفت،‌ این شهروند بهایی با قضاوت قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان محکوم شد و از اواخر آذر ماه ۹۶ در زندان اوین به‌سر می‌برد؛ اما با وجود بخشنامه اخیر قوه قضائیه کماکان با آزادی وی مخالفت می‌شود و مقامات مانع از آزادی این شهروند بهایی می‌شوند. آذرماه گذشته ایالات متحده قاضی مقیسه را به خاطر نقض گسترده حقوق بشر تحریم کرده بود.

به گفته این منبع مطلع،‌ خانواده نگین قدمیان پس از صدور بخشنامه قوه قضائیه که اواخر اسفند ماه سال گذشته توسط ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، به واسطه شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در زندان‌های ایران صادر شده است برای آزادی این شهروند بهایی تلاش‌های زیادی انجام دادند؛ اما بدون آن که دلیل قانع کننده‌ای به آنها داده شود مقامات مانع از آزادی وی شده‌اند و تنها چیزی که به خانواده گفته می‌شود این است که «هنوز دادستان موافقت نکرده است.»

این برخوردها در حالی از سوی مقامات صورت می‌گیرد که به گفته این فرد مطلع قاضی اجرای احکام به دفعات تایید و تاکید کرده است که بخشنامه فوق شامل حال خانم قدمیان می‌شود و او باید تا امروز آزاد می‌شده است؛ اما مسئولان دستور رئیس قوه قضائیه را بلااثر گذاشتند و نگین قدمیان در شرایط بازداشت غیر قانونی است.

به گفته این فرد مطلع خانواده این زندانی عقیدتی برای رسیدگی به وضعیت آزادی وی به مراتب با مراجعه به دادستانی خواستار دیدار با قاضی القاصی‌مهر،‌ دادستان عمومی و انقلاب تهران شده‌اند اما تا امروز اجازه ملاقات به خانواده داده نشده و معاونین دادستان در این مراجعات در نهایت به خانواده می‌گویند «فرستادیم زیر دست دادستان و ایشون تصمیم نهایی خودشان را اعلام نکردند.»

اواخر اسفند ماه سال گذشته بود که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که ممکن است حدود ۱۰هزار نفر از زندانیان که محکومیت آنها کمتر از پنج سال زندان است مشمول عفو رهبر جمهوری اسلامی شوند؛ اما با این وجود تاکنون از آزادی بسیاری از زندانیان عقیدتی همچون نگین قدمیان شهروند بهایی ممانعت به عمل آمده است.

این اولین بار نیست که مقامات قضای در روند رسیدگی به پرونده این شهروند بهایی کوتاهی می‌کنند، به گفته این فرد مطلع پیشتر نیز با گسترش این ویروس وقتی خانواده پیگیر مرخصی خانم قدمیان می‌شدند با وجود اظهار نظر دادیار ناظر بر جرائم امنیتی مستقر در زندان اوین مبنی بر اینکه وی به مرخصی اعزام خواهد شد پیگیری‌های آنها بی نتیجه می‌ماند و حتی آنها هر بار، وقتی برای دریافت مرخصی به دادستانی نیز مراجعه می‌کردند نامه‌های درخواست مرخصی ثبت نمی‌شد و معاون اول دادستان حتی حاضر به تحویل گرفتن نامه‌های درخواست نیز نبوده است.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت،‌ در حال حاضر خانواده نگین قدمیان چون در طول این مدت با سیستم ناکار آمدی روبرو بوده‌اند نه تنها برای نگین بلکه نگران تمام زندانیان در زندان‌های ایران هستند؛ به گفته این فرد مطلع با وجود امکانات فوق العاده محدود در زندان‌های ایران خانواده این زندانی عقدیتی نگران گسترش ویروس کرونا در زندان‌ نیز هستند.

نگین قدمیان،‌ شهروند بهایی محبوس در زندان اوین ۲۶ آذر ۹۶ بازداشت و پس از مدتی به صورت غیابی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به بهانه اتهاماتی نظیر فعالیت‌های غیرقانونی، عضویت در تشکیلات بهائیت، اقدام علیه امنیت کشور، و فعالیت در یک موسسه آموزشی، به ۵ سال زندان محکوم شد،؛ محکومیتی که با وجود واخواهی این زندانی عقیدتی توسط شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی زرگر عینا تائید شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

ممانعت از آزادی این زندانی عقیدتی در حالی از سوی مقامات دولتی صورت می‌گیرد که در حال حاضر شیوع ویروس کرونا در ایران به طور کامل کنترل نشده است و به مراتب اخباری در رابطه با گسترش این ویروس از سوی خبرگزاری‌های حقوق بشری در زندان‌های ایران منتشر می‌شود . مقامات جمهوری اسلامی نیز تا روز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، مرگ ۷۵۶۴ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۱۴۱ هزار و ۵۹۱ نفر رسیده است.

این در حالی است که پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم شمار واقعی مبتلایان است. آمارهای رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای ایران، چین، روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

پیشتر نیز کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی چندی پیش در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد و در بخش مربوط به ایران این گزارش سالانه، که روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت منتشر شده، اعلام کرده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پارلمان چین لوایح امنیتی مربوط به هنگ کنگ را تصویب کرد

علی رغم اعتراضات گسترده در هنگ‌کنگ، پارلمان چین روز پنجشنبه ۸ خردادماه، لوایح امنیتی مربوط به دولت‌شهر هنگ‌کنگ را تصویب کرد.

به گزارش رویترز، با تصویب این لوایح، در پارلمان چین، فعالان دموکراسی خواه در هنگ‌کنگ نگران از بین رفتن آزادی‌ها و جایگاه اقتصادی این دولت‌شهر هستند.

چین اعلام کرده که این قانون با هدف مقابله با جدایی ، براندازی ، تروریسم و مداخلات خارجی در این شهر اجرا خواهد شد ، اما این طرح که هفته گذشته در پکن رونمایی شد ، نخستین اعتراضات بزرگ را در هنگ کنگ به همراه داشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که دولت او درحال تدارک پاسخ محکمی به اقدام چین در تحمیل قوانین امنیت ملی جدید به هنگ کنگ است.

در روزهای گذشته آمریکا اقدام چین را محکوم کرد و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز پیشنهاد کنگره جمهوری خلق چین برای اعمال قوانین یک جانبه و خودسرانه بر هنگ‌ کنگ را محکوم کرد و گفت: «تصمیم دور زدن روندهای جاافتاده قانون‌گذاری هنگ کنگ و نادیده گرفتن اراده مردم هنگ کنگ، به منزله حکم مرگ درجه بالای خودمختاری است که پکن، طبق بیانیه چین و بریتانیا که در سازمان ملل ثبت شده، وعده‌اش را به آن‌ها داده است.»

در روزهای گذشته هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل قانون امنیتی جدید، تظاهرات کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمان ایغور را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۷خردادماه طرح تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمانان ایغور را تصویب کرد.

طرح تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمانان ایغور در مجلس نمایندگان با ۴۱۳ رای موافق در برابر یک رای مخالف تصویب شد. این طرح پیشتر در مجلس سنا به اتفاق آرا تصویب شده بود و در حال حاضر برای امضاء رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید ارسال شده است.

رویترز گزارش داد که جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان اعلام کرده‌اند که رئیس جمهوری آمریکا این طرح را به زودی امضا خواهد کرد.

این طرح خواستار تحریم علیه مسئولان در سرکوب اویغورها و سایر گروه‌های مسلمان در استان سین کیانگ چین است. استانی که بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد بیش از یک میلیون مسلمان در اردوگاه‌های آن در زندان به سر می برند.

همچنین این طرح خواستار تحریم چن کوانگو، رئیس حزب کمونیست در سین‌کیانگ به دلیل نقض حقوق بشر را شده است.

نانسی پلوسی ، رئیس مجلس نمایندگان در بیانیه ای اعلام کرد که با این قانون قاطعانه، کنگره ایالات متحده قدم محکمی در مقابله با نقض وحشتناک حقوق بشر در پکن علیه اویغورها برداشته است.

پیش از این نیز وزیر خارجه آمریکا از اعمال محدودیت صدور ویزای آمریکا برای مقام های چینی مسئول در آزار مسلمانان ایغور خبر داده بود.

گروه های حقوق بشری چین را متهم کرده اند که یک میلیون ایغور را در اردوگاه ها بازداشت کرده است. چین می گوید اویغورها در مراکز بازپروری هستند تا از گسترش افراط گرایی مذهبی و افزایش حملات تروریستی جلوگیری شود. منتقدان می گویند هدف از این سیاست نابودی هویت اویغورها است.

چندی پیش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واشنگتن با چهار مسلمان اویغور آسیب دیده از سرکوب چین در منطقه خودمختار سین کیانگ دیدار کرده و گفته بود که آن چه در چین رخ می دهد «نقض حقوق بشر در ابعادی تاریخی» است.

آقای پمپئو گفته بود «می کوشیم چین را متقاعد کنیم که این اقدامات شنیع است و باید متوقف شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت

در ادامه بحران کرونا در جهان شمار قربانیان کووید ۱۹ در ایالات متحده به بیش از ۱۰۰هزار نفر افزایش یافت. این آمار بیشتر از تلفات آمریکایی‌ها در جنگ‌های ویتنام و کره جنوبی است.

بنابر گزارش های رسمی در آمریکا، میزان مرگ بر اثر کرونا در این ماه میلادی به نسبت ماه قبل کاهش یافته است. در ماه می، روزانه حدود هزار و ۴۰۰ نفر جان خود را از دست دادند این در حالی است که در زمان اوج شیوع کرونا در ماه آوریل به طور میانگین روزانه ۲هزار نفر جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که آمار مرگ و میر براثر ویروس کرونا در ایالات متحده از تلفات ناشی از آنفولانزای فصلی در سال های ۱۹۵۷ تا ۱۹۵۸ که ۱۱۶هزار نفر بوده بیشتر است.

همچنین در حدود سه ماه از شیوع کرونا در آمریکا، شمار قربانیان کووید ۱۹ از تعداد آمریکایی هایی که در سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ در جنگ کره ، جنگ ویتنام و درگیری های ایالات متحده در عراق کشته شده اند، بیشتر است. ویروس جدید کرونا بیش از همه گیری ایدز در سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ در آمریکا قربانی گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که کازینوهای لاس وگاس و والت دیزنی تصمیم به بازگشایی برنامه‌های خود دارند و پیش بینی می شود بسیاری از مردم آمریکا در ماه‌های تابستان بدون ماسک در سواحل حضور یابند. با این شرایط مقامات بهداشتی نیز موج جدید کرونا را تا پاییز پیش بینی می کنند.

همچنین آنتونی فاوچی٬ مدیر موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا پس از مشاهده تصاویر جشن و پارتی مردم در ایالت میسوری بدون ماسک ابراز نگرانی کرده و گفت که ما شاهد آن بودیم که جمعیت مردم بدون ماسک در کنار یکدیگر بودند. این بدور از احتیاط است و می تواند به وضعیت غیر قابل کنترلی منجر شود.

این مقام ارشد در ستاد مبارزه با کرونا افزود که کاهش محدودیت ها و تسهیل مقررات و دستورالعمل‌ها هرچند وسوسه انگیز است اما می تواند دردسر آفرین باشد.

براساس داده‌های دانشگاه جان هاپکینز، در سراسر جهان ویروس کرونا بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را مبتلا کرده است و تا کنون بیش از ۳۵۰هزار نفر نیز براثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

ایالات متحده آمریکا نیز با آمار ۱۰۰هزار و ۴۱۸ نفر بیشترین شمار مرگ را به خود اختصاص داده است و در اروپا هم حدود ۱۷۰هزار مرگ براثر این بیماری ثبت شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه سرکوب در ماهشهر؛ چند تن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

تصویری از حمله نیروهای امنیتی به شهروندان ماهشهر در آبان ۹۸ - آرشیو

دستکم ۱۴ نفر از شهروندان اهل سنت ساکن ماهشهر با یورش نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

بنا بر اخبار منتشر شده در رسانه‌های ایران، این شهروندان ساکن ماهشهر روز چهارشنبه ۷ خرداد به بهانه‌های مختلف، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. جزئیاتی از این افراد بازداشت شده در رسانه‌های دولتی منتشر نشده است و هیچ امکانی برای آنها و خانواده‌شان برای واکنش به این برخوردها فراهم نشده است.

این اولین بار نیست که شهروندان این منطقه از کشور توسط نیروهای امنیتی سرکوب و یا بازداشت می‌شوند. آبان ماه سال گذشته در پی برگزاری اعتراضات سراسری در ایران و آغاز این اعتراضات در ماهشهر گزارش‌ها حاکی از کشتار مردم معترضی بود که به نیزارهای این شهر فرار کرده و توسط نیروهای نظامی مسلح با دوشکا و سلاح‌های سنگین به رگبار بسته شده‌ بودند.

پس از انتشار گزارش‌های متعدد از کشتار مردم در نیزارهای ماهشهر و انتشار اولین تصاویر از این کشتار، مقامات جمهوری اسلامی با چند روز تاخیر کشته شدن این معترضان را تایید کردند.

اواسط آذر ماه ۹۸ میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی ضمن محکوم کردن خشونت بسیار شدید حکومت ایران در سرکوب معترضان آبان، نسبت به نقض حقوق بازداشت شدگان هشدار داد و برخورد با معترضان در ماهشهر را بدترین وقایع در جریان اعتراضات خواند و گفت: «طبق اطلاعات دریافتی، در میدان جراحی در ماهشهر نیروهای امنیتی ایران علیه تظاهرکنندگان – از جمله افرادی که در حال فرار بودند و افرادی که در نیزار نزدیکی میدان پنهان شده بودند – از سلاح‌های سنگین استفاده کردند که به کشته شدن دست کم ۲۳ نفر و احتمالا بسیار بیش از آن منجر شد.»

دی‌ماه همان سال وزارت خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای به افزودن نام فرمانده قرارگاه ولی‌عصر سپاه پاسداران در استان خوزستان به فهرست تحریم‌های ایالات متحده پرداخته و گفته است، حسن شاهوارپور به دلیل نقض عمده حقوق بشر در برخورد با اعتراضات ماه نوامبر در ماهشهر تحت تحریم قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه که روز شنبه ۲۸ دی منتشر کرد گفت، طبق گزارش های متعدد رسانه‌ای و اطلاعاتی که مردم ایران از طریق کانال موسوم به «خط عدالت» به این وزارتخانه ارسال کرده‌اند، واحدهای تحت امر شاهوارپور در سپاه در جریان اعتراضات ۱۴۸ نفر را کشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پریدنت ترامپ از تامین انسولین ارزان برای سالمندان آمریکایی مبتلا به دیابت خبر داد

کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرد، سالمندان آمریکایی مبتلا به بیماری دیابت با ثبت نام در برنامه های بهداشتی «مدیکر»، از سال آینده می‌توانند انسولین مورد نیاز خود را با پرداخت هزینه ماهانه ۳۵ دلار دریافت کنند.

به گزارش رادیوی ملی آمریکا «ان پی آر»، گزینه های جدید برای کاهش هزینه های انسولین، نتیجه توافق دولت پرزیدنت دونالد ترامپ با تولیدکنندگان انسولین و شرکت های بزرگ بیمه است.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن اعلام این خبر در «رز گاردن» کاخ سفید، آن‌ را روز بزرگی برای سالمندان توصیف کرد.

او به گردآوری تمامی طرف‌های ذینفع، یعنی شرکت‌های بیمه، تولید‌کنندگان و سایر عوامل کلیدی، برای حصول این توافق اشاره کرد و گفت که این امر موجب عرضه انسولین با هزینه‌ای ثابت، پایدار، و ارزان برای سالمندان آمریکایی شده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ مدت‌ها است برای کاهش هزینه‌های دارو و نسخه‌های پزشکی در آمریکا تلاش می‌کند ولی در این زمینه با کنگره آمریکا به توافق نرسیده است و طرفین به راهکار مشترکی دست نیافته‌اند.

دموکرات‌ها سال گذشته لایحه‌ای را در مجلس نمایندگان تصویب کردند که در آن، دولت مسئول مذاکره برای کاهش قیمت‌های داروهای گران‌قیمتی است که به هزینه‌های دیگر کشورها وابسته است.

در حالی که برخی از جمهوریخواهان سنا از برنامه معتبرتری برای محدود کردن هزینه‌های تجویزی «مدیکر» حمایت کرده اند، برخی دیگر مخالف دخالت در بازار هستند.

به گفته کاخ سفید، بیش از ۳ میلیون نفر در برنامه بهداشتی مدیکر، از انسولین برای کنترل دیابت استفاده می‌کنند که به این ترتیب می‌توانند به داروی مورد نیاز خود با قیمت ارزان‌تری دسترسی داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تاکید مقامات وزارت خارجه آمریکا بر مصون نگاه داشتن جهان از برنامه هسته‌ای رژیم ایران

برایان هوک - آرشیو

در پی اعلام پایان معافیت‌های هسته‌ای برجام و تحریم دو مقام هسته‌ای رژیم ایران از سوی مایک پمپئو، برایان هوک و کریستوفر اشلی فورد دو مقام وزارت خارجه آمریکا با شرکت در یک تله‌کنفرانس بر عزم ایالات متحده در مصون نگاه داشتن جهان از برنامه هسته‌ای رژیم ایران تاکید کردند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در این کنفرانس تلفنی که عصر چهارشنبه ۷ خرداد برگزار شد در بیان دلیل اقدام جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی گفت: رژیم ایران همچنان از برنامه هسته‌ای خود برای اخاذی از جامعه جهانی استفاده می‌کند. تهدیدهای رژیم ایران با این هدف صورت می‌گیرد که سایر کشورها از ترس واکنشی بدتر، رفتار خشونت‌بار معمول ایران را بپذیرند. ما از بازی طبق قوانین ایران خودداری می کنیم.

آقای هوک با یادآوری تاکید پرزیدنت ترامپ مبنی بر این که جمهوری اسلامی هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد گفت: ما به دنبال یک توافق واقعاً جامع هستیم، نه این که فقط در اسم جامع باشد؛ توافقی واقعاً جامع که به تهدیدات هسته‌ای ایران، برنامه موشک ، تجاوزات منطقه‌ای و گروگان گیری بپردازد.

در این برنامه همچنین کریستوفر اشلی فورد، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور امنیتی و منع سلاح های کشتار جمعی گفت: ما قطعاً متعهد هستیم كه همچنان به حمایت از آژانس انرژی هسته ای ادامه دهیم و اطمینان حاصل كنیم كه جامعه بین الملل نیز به وضوح بیان كنند كه ایران از لحاظ قانونی متعهد است به بازرسان آژانس اجازهدستیابی به اطلاعات مورد نیاز بدهد.

به گفته آقای فورد وقتی ایران درخواست‌های دسترسی و درخواست‌های دریافت اطلاعات را نپذیرد - همانطور که به تایید مدیرکل آژانس انجام داده – این وظیفه همه کشورهاست که از سیستم حفاظت بین‌المللی حمایت کنند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۷ خرداد با صدور بیانیه‌ای از به پایان رسیدن اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا خبر داد و گفت که دو تن دیگر از مسئولان هسته‌ای رژیم ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا خواست در مورد مرگ «جرج فلوید» تحقیق کنند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ یک مرد سیاهپوست در حالی که در بازداشت ماموران پلیس در شهر مینیاپولیس بود ابراز تاسف کرد و گفت از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت: «به درخواست من، اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری تحقیقات در مورد مرگ بسیار ناراحت‌کننده و غم‌انگیز جرج فلوید را آغاز کرده‌اند. من خواسته‌ام تحقیقات تسریع شود و از تمام کارهایی که پلیس محلی تاکنون انجام داده بسیار سپاسگزارم.»

وی در ادامه با خانواده و دوستان مقتول ابراز همدردی کرد و گفت که عدالت اجرا خواهد شد.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جورج فلوید ابراز همدردی کرد.

چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا در آمریکا یک روز پس از آن که ویدئوی منتشر شده از آنها نشان داد اقدام یکی از این افسران موجب مرگ یک سیاهپوست غیرمسلح شد، از کار اخراج شدند.

روز دوشنبه ویدئویی که توسط رهگذران ضبط شده و در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، نشان داد که یکی از این افسران پلیس زانوی خود را روی گردن یک مرد سیاهپوست غیرمسلح گذاشته بود. این مرد که بعدا نام او جورج فلوید اعلام شد، همان روز در بیمارستان جان باخت.

شهردار مینیاپولیس عصر سه شنبه ۶ خرداد به وقت محلی با اشاره به این حادثه در کنفرانس خبری خود گفت که فارغ از آن که نتیجه تحقیقات چه باشد، مرگ این مرد در بازداشت پلیس «غیرموجه» بود.

او ساعاتی بعد در توئیتر خود اعلام کرد که چهار افسر پلیس که درگیر مسئله بازداشت جورج فلوید بودند، از کار اخراج شده اند. او اضافه کرد: «این یک تصمیم درست بوده است.»

روز سه شنبه اداره پلیس مینیاپولیس هم اعلام کرد که اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، در حال بررسی موضوع مرگ این مرد سیاهپوست در جریان بازداشت است.

بعد از مرگ فلوید و پخش ویدئوی رفتار پلیس‌ها با او، صدها نفر برای اعتراض در مینه‌سوتا تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

استقبال تد کروز از عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران: وقت آن است که برجام به طور کامل از بین برود

تد کروز، سناتور جمهوریخواه و عضو کمیته روابط خارجی سنا

تد کروز، سناتور جمهوریخواه آمریکایی، روز چهارشنبه هفتم خرداد از تصمیم دولت ایالات متحده برای عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام استقبال کرد و آن را «یک گام مهم» برای از بین بردن کامل توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی دانست.

این عضو کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه‌ای، ضمن ستودن تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ برای پایان دادن به همکاری‌‌های بین‌المللی در برنامه هسته‌ای ایران طبق برجام گفت که این تصمیم «یک گام مهم برای از بین بردن توافق فاجعه‌بار اوباما-ایران، یک بار و برای همیشه، است.»

وی خاطر نشان کرد، رهبر جمهوری اسلامی «آیت‌الله [خامنه‌ای] مدت‌ها از این معافیت‌های هسته‌ای غیرنظامی برای تکمیل برنامه هسته‌ای ایران، و با این نیت که در نهایت به ساخت سلاح هسته‌ای بیانجامد تا آمریکا و متحدانمان را به ویرانی بکشد، سوءاستفاده کرد. اما دیگر بس است.»

سناتور کروز گفت، الان زمان آن است که ایالات متحده بالاخره بطور غیرقابل بازگشت به آنچه از توافق باقی مانده و همچنین به آن منفعت‌هایی که ایران از طریق برچیده شدن تحریم‌ها، طوری که در قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد توافق تعریف شده کسب می‌کرد، پایان دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۷ خرداد با صدور بیانیه‌ای از به پایان رسیدن اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا خبر داد و گفت که دو تن دیگر از مسئولان هسته‌ای رژیم ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو با انتقاد از سیاست‌های پکن: هنگ‌کنگ دیگر یک منطقه خودمختار از چین به شمار نمی‌رود

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتی نسبت به تحولات اخیر کنگ‌کنگ و مواضع چین در قبال آن منطقه واکنش نشان داد.

آقای پمپئو روز چهارشنبه، ۷ خرداد در یک توئیت نوشت: «من امروز به کنگره گزارش کردم که بر اساس واقعیت‌های موجود، هنگ گنگ دیگر منطقه‌ای خودمختار از چین به شمار نمی رود.»

وی افزود:‌ «ایالات متحده در کنار مردم هنگ‌ کنگ می‌ایستد.»

روز سه شنبه نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که دولت او در حال تدارک پاسخ محکمی به اقدام چین در تحمیل قوانین امنیت ملی جدید به هنگ کنگ است.

انتظار می‌رود پارلمان چین روز پنجشنبه یک قانون امنیتی جدید را، که اختیارات خودمختاری هنگ‌کنگ را کاهش می‌دهد، تصویب کند.

در روزهای گذشته هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل قانون امنیتی جدید، تظاهرات کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همکاری تام کروز با ناسا و ایلان ماسک؛ کارگردان فیلم جدید فضایی انتخاب شد

«داگ لیمان» فیلمساز آمریکایی، فیلم جدید با بازی تام کروز را کارگردانی می‌کند.

پس از این که سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا، «ناسا»، خبر همکاری خود با تام کروز و ایلان ماسک برای تولید یک فیلم‌ سینمایی در فضا را تأیید کرد، کارگردان این اثر هیجان‌انگیز نیز انتخاب شد.

به گزارش‌ نشریه هنری «ورایتی» گفته می‌شود این فیلم را، که هنوز عنوانی ندارد، داگ لیمان، فیلمساز آمریکایی، کارگردانی خواهد کرد.

او یکی از دوستان نزدیک تام کروز است و در فیلمهای «لبه فردا» و «ساخت آمریکا» با این ستاره بزرگ همکاری کرده است.

چندی پیش نشریات و سایت‌های هنری از مذاکره تام کروز با ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت «اسپیس اکس» برای تولید یک فیلم سینمایی در فضا با همکاری ناسا خبر دادند.

پس از این که ناسا به صورت رسمی این خبر را تأیید کرد، مراحل اولیه ساخت این پروژه نامتعارف کلید خورد.

هنوز جزئیاتی از داستان ‌فیلم، بازیگران، و یا شرکت پخش‌کننده آن در دسترس نیست ‌و تام کروز، ایلان ماسک، و ناسا در این زمینه سکوت کرده‌اند.

تام کروز از چندی پیش در حال رایزنی با داگ لیمان برای تولید یک فیلم فضایی به نام «لونا پارک» به پخش کنندگی شرکت «پارامونت» است.

هر چند «پارامونت» هرگونه ارتباطی میان لونا پارک و فیلم جدید تام کروز را انکار می‌کند، ولی گزینش داگ لیمان برای یک پروژه فضایی، نویسندگان هنری را نسبت به ادعای این شرکت دچار تردید کرده است.

لونا پارک درباره گروهی ماجراجو است که برای کشف منابع جدید انرژی به کره ماه می‌روند و این می‌تواند داستان همان فیلمی باشد که تام کروز می‌خواهد در فضا بسازد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا از پایان معافیت‌های هسته‌ای برجام و تحریم دو مقام دیگر رژیم ایران خبر داد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۷ خرداد با صدور بیانیه‌ای از به پایان رسیدن اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا خبر داد و گفت که دو تن دیگر از مسئولان هسته‌ای رژیم ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

وی گفت: «امروز من پایان معافیت‌های سایر طرف‌های باقیمانده در برجام برای انجام پروژه‌های هسته‌ای در ایران را – شامل تغییر کاربری رآکتور اراک، تامین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران، و صادرات سوخت مورد استفاده شده رآکتوری تحقیقاتی ایران – اعلام می‌کنم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد مجید آقایی و امجد سازگار، به دلیل همکاری یا تلاش برای همکاری در فعالیت‌هایی که به تامین مواد مورد نیاز برای تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی منجر شده یا می‌تواند خطر تامین این مواد را به وجود آورد، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

بر اساس این بیانیه، سازگار از مدیران سازمان انرژی اتمی ایران است که مسئولیت کامل تولید سانتریفیوژهای گازی غنی‌سازی اورانیوم در مقیاس صنعتی را بر عهده داشته است. آقایی نیز یکی دیگر از مدیران سازمان است که نقش محوری در راه اندازی سانتریفیوژها داشته است.

آقای پمپئو همچنین در توئیتی، ضمن اعلام این خبر، تاکید کرد: ادامه تنش هسته‌ای ایران مشخص می‌کند این همکاری باید متوقف شود. تلاش‌های بیشتر برای «اخاذی هسته‌ای» تنها فشار بیشتر بر رژیم را به دنبال خواهد داشت.

مایک پمپئو پیش از این نیز در تاریخ ۲۰ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای گفته بود: دو سال پیش پرزیدنت ترامپ تصمیم شجاعانه‌ خروج از برجام را برای محافظت جهان از خشونت و تهدیدهای هسته‌ای ایران اعلام کرد. امروز آمریکایی‌ها امن‌تر و خاورمیانه صلح‌آمیزتر از شرایطی است که اگر در توافق هسته‌ای باقی می‌ماندیم.

آقای پمپئو همچنین با یادآوری همکاری ایالات متحده و هم پیمانانش در مقابله با آلمان نازی که ۷۵ سال پیش منجر به پیروزی شد، افزود: امروز ما با چالشی جدی برای صلح منطقه‌ای از سوی یک رژیم سرکش دیگر مواجه هستیم و مجددا از جامعه جهانی می‌خواهیم تا برای متوقف کردن حکومت شماره یک جهان در یهودی‌ستیزی به ما بپیوندند.

همچنین مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به دو ساله شدن این تصمیم و غیرقابل پذیرش بودن خشونت و ترور رژیم ایران تاکید کرد که ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

از سر گیری عادی فعالیت‌های پنتاگون هفته‌ها طول خواهد کشید؛ پایگاه‌های نظامی برای جابجایی‌ها آماده می‌شوند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های وزارت دفاع آمریکا می گویند پنتاگون تا بازگشت بیش از ۲۰ هزار نیروی در حال دورکاری به محل کار خود هفته ها فاصله دارد. در همین حال نیروهای نظامی ایالات متحده برای آغاز پذیرش فوری جابجایی‌ها در بعضی پایگاه ها آماده می شوند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، هفته پیش دستورالعمل هایی را درباره لغو منع جابجایی نیروها در صورت تحقق شرایط خاص مرتبط با ویروس کرونا در اختیار فرماندهان محلی گذاشت. در دستور اولیه وزیر دفاع جابجایی نیروها تا ۳۰ ژوئن محدود شده بود.

لیسا هرشمن، رئیس دفتر مدیریت پنتاگون، می گوید «مرحله اول» بازگشایی پنتاگون می تواند زمانی آغاز شود که منطقه شمال ویرجینیا و شهر واشنگتن دی سی دست کم برای ۱۴ روز روندی نزولی از ابتلا به ویروس کرونا را نشان دهند؛ اتفاقی که هنوز رخ نداده است: «آن [روند نزولی] از ۱۴ ماه مه شروع شده و تا کنون داده ها برای هشت روز چنین روندی را نشان می‌دهد. ... اما هنوز با هدف تعیین شده فاصله داریم.»

اگر «کووید۱۹» روند صعودی پیدا کند، کارمندان پنتاگون باید طی مرحله سوم از یک برنامه چهار مرحله ای به محل کار خود برگردند. هر مرحله دست کم دو هفته طول می کشد.

مت داناون، معاون پرسنلی و آمادگی وزارت دفاع، می گوید دستور توقف جابجایی نیروها به صورت مرحله ای لغو خواهد شد. جزئیات بیشتر طی این هفته انتشار می یابد.

وزارت دفاع آمریکا تمام نیروها را تشویق کرده است که پیش از اعزام به پایگاه های خارج از ایالات متحده تحت یک قرنطینه اجباری ۱۴ روزه قرار بگیرند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخستین آزمایش بالینی واکسن بالقوه کووید۱۹ در استرالیا شروع شده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نخستین آزمایش بالینی بر روی انسان در نیمکره جنوبی برای دستیابی به یک واکسن بالقوه در مقابل ویروس کرونا در استرالیا آغاز شده است. در این برنامه ۱۳۱ نفر در سنین ۱۸ تا ۵۹ سال در ملبورن و بریسبین تحت آزمایش قرار دارند.

این واکسن بالقوه، «ان وی اکس- کووی ۲۳۷۳»، توسط شرکت زیست‌فناوری آمریکایی «نُواوکس» در دست ساخت است. این شرکت کار بر روی این دارو را در ماه ژانویه زمانی که «کووید۱۹» در چین گسترش پیدا کرده بود، آغاز کرد. هدف از این دارو تقویت واکنش ایمنی بدن و بالا بردن سطح پادتن‌های خنثی‌کننده است.

اگر این واکسن کارآیی داشته باشد، پژوهشگران امیدوارند ۱۰۰ میلیون واحد از آن تا پایان سال جاری و ۱.۵ میلیارد از آن سال آینده در دسترس باشد.

مقام‌های استرالیا می‌گویند که این آزمایش بالینی گام روبه‌جلوی چشمگیری در رقابت جهانی بر سر ساخت واکسن ویروس کرونا است.

انتظار می‌رود نتایج اولیه در ماه ژوئیه آماده باشد. دانشمندان در انتظار نتایج قطعی این آزمایش‌ها تا پایان سال میلادی هستند. در مرحله دوم این آزمایش های بالینی هزاران داوطلب در چند کشور شرکت خواهند داشت. تیم پژوهشی تاکید دارد که از هیچ ویروس زنده‌ای در این آزمایش‌ها بر روی انسان استفاده نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویداد تاریخی اعزام فضانوردان از خاک آمریکا به فضا به دلیل شرایط نامساعد هوا به تاخیر افتاد

عملیات اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی از داخل ایالات متحده، که قرار بود عصر چهارشنبه از فلوریدا انجام شود، به دلیل شرایط نامناسب جوی به تاخیر افتاد. تلاش بعدی روز شنبه (۳۰ ماه مه) صورت خواهد گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و ملانیا ترامپ بانوی اول برای حضور در مراسم پرتاب سفینه به فلوریدا رفته بودند. مایک پنس معاون رئیس جمهوری و همسرش نیز در این مراسم تاریخی حضور داشتند.

اهمیت این مراسم در آن بود که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌رفتند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی از تلاش‌های ناسا و اسپیس‌اکس تقدیر کرد و گفت که مشتاق است تا روز شنبه دوباره در مراسم حاضر شود.


عملیات روز چهارشنبه از فیسبوک صدای آمریکا به صورت زنده پخش شد که می‌توانید آن را اینجا مرور کنید:

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرماندار نوادا اعلام کرد قمارخانه‌های لاس‌وگاس ۱۰ روز دیگر باز خواهند شد

قمارخانه‌های خاموش در اطراف بولوار لاس‌وگاس، در آغاز قرنطینه، مارس ۲۰۲۰

بعد از ۱۰ هفته خاموشی در پی یک دستور بی‌سابقه فرماندار ایالت نوادا که از سرعت شیوع ویروس کرونا نگران شده بود، قمارخانه‌های لاس‌وگاس اجازه یافتند که از ۱۰ روز دیگر به فعالیت ادامه بدهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه فرماندار نوادا سه‌شنبه شب (۲۶ مه) اعلام کرد که قمارخانه‌های لاس‌وگاس می‌توانند از تاریخ ۶ ژوئن پذیرای گردشگران باشند.

استیو سیسولک گفت: «ما درست مثل گذشته به همه بازدیدکنندگان از سراسر کشور خوشامد می‌گوییم و می‌خواهیم که بیایند و خوش باشند، ولی محتاط خواهیم بود.» او هشدار داد که اگر مقررات فاصله‌گیری و بهداشت عمومی رعایت نشود، قمارخانه‌ها را مجددا تعطیل خواهد کرد.

فرماندار نوادا همچنین حضور حداکثر ۵۰ نفر در مراسم نماز و دعا در اماکن مذهبی ایالت را هم از روز جمعه (۲۹ مه) آزاد اعلام کرد.

فرماندار نوادا ده هفته پیش، در اقدامی بی‌سابقه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، قمارخانه‌های لاس‌وگاس را - که با میلیون‌ها مشتری موتور اقتصاد این ایالت هستند- تعطیل کرده بود.

کنفرانس مطبوعاتی سیسولک قرار بود هفته گذشته برگزار شود. اما به خاطر احتمال ابتلای خود او به کووید-۱۹، به تعویق افتاد.

به دنبال مخالفت آمریکا؛ اسرائیل از همکاری با شرکت چینی در یک پروژه تاسیسات آبی خودداری کرد

دولت اسرائیل اعلام کرد که طرح ۱.۵ میلیارد دلاری ساخت بزرگترین تاسیسات آب‌شیرین‌کن جهان به «آی.دی.ای تکنولوجیز» سپرده شده است.

به گزارش فاکس نیوز، پس از آن که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، مخالفت ایالات متحده با حضور چین در این طرح را اعلام کرد، اسرائیل روز سه شنبه ۶ خرداد این پروژه آبی را به شرکت سی.کی هاچیسون، مستقر در چین، واگذار نکرد.

وزیر خارجه آمریکا در سفر اواسط ماه مه به اسرائيل در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اسرائيلی گفته بود که ایالات متحده نمی‌خواهد حزب کمونیست چین به تاسیسات زیرساختی اسرائيل دسترسی پیدا کند.

او گفته بود که چنین امری، امنیت شهروندان اسرائيلی را به خطر خواهد انداخت و ظرفیت همکاری آمریکا با اسرائيل در پروژه های مهم را نیز تهدید خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: ایالات متحده سانسور دولت‌ها بر اینترنت را برنمی‌تابد

وزیر خارجه ایالات متحده تاکید که ایالات متحده قطع اینترنت و سایر اشکال سانسور دولت‌ها را برنمی‌تابد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۷ خرداد در توییتی نوشت: «ایالات متحده در برابر قطع اینترنت و سایر اشکال سانسور اعمال‌شده توسط دولت‌ها در دوران این همه‌گیری و یا پس از آن، می‌ایستد و آن را برنمی‌تابد. ما به فراخوان ائتلاف آزادی آنلاین برای ترویج و پاسداری از آزادی اينترنت در همه حال، می‌پیوندیم.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در همین روز گفت: «دولت‌هایی که اینترنت را محدود می‌کنند، دسترسی به اطلاعات ضروری برای ایمن ماندن را از شهروندانشان دریغ می‌دارند. آزادی بیان، چه آنلاین و چه جز آن، به ویژه در دوران کووید۱۹، حیاتی است.»

خانم اورتگاس خاطرنشان کرد: «وزارت خارجه آمریکا افتخار می‌کند که یک عضو فعال ائتلاف آزادی آنلاین است.»

بنا بر بیانیه دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، «ائتلاف آزادی آنلاین» گروهی متشکل از ۳۱ کشور است که عمیقا به ارتقاء و حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های مدنظر اعلامیه جهانی حقوق بشر متعهد است.

در این بیانیه همچنین با اشاره به پاندمی کووید۱۹ از حکومت‌های سراسر دنیا خواسته شده است که فورا قطع اینترنت را پایان داده و حداکثر دسترسی به خدمات آنلاین را تضمین کنند.

مهیا کردن فضای آزادی بیان و همچنین دسترسی به اطلاعات آنلاین برای محافظت از حریم خصوصی در عین پرهیز از سانسور محتوا که برخلاف حقوق بین‌المللی بشر است از دیگر موارد مورد اشاره در این بیانیه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بهنام موسیوند جهت اجرای حکم زندان احضار شد؛ مجازات برای حضور در اعتراضات دیماه سه سال پیش

بهنام موسیوند، فعال مدنی

بهنام موسیوند، فعال مدنی و یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه ۹۶ که پیش از این توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان محکوم شده بود، جهت اجرای این حکم احضار شد.

این فعال مدنی روز سه‌شنبه ۶ خرداد با انتشار تصویری از ابلاغیه در توئیتر خود اعلام کرده است که، ۵ روز فرصت دارد برای اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری، خود را به اجرای احکام معرفی کند. در ابلاغیه صادر شده آمده است که وی باید ظرف مدت اعلام شده به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۳ جهت اجرای حکم حاضر شود.

در بخش دیگری از احضاریه ابلاغ شده به آقای موسیوند آمده است که‌ او در صورت عدم حضور در مدت زمان اعلام شده بازداشت خواهد شد.

بهنام موسیوند اوایل شهریور ماه سال ۹۸ به همراه هشت نفر دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه،‌ به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه حکومت» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به شش سال زندان محکوم شد که این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها حکم پنج سال زندان وی به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

در بخشی از دادنامه صادر شده برای این فعالان مدنی آمده‌ بود که این افراد در اعتراضات خیابانی دی ماه حضور داشته‌ و اخبار «رسانه‌های معاند نظام» را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند و از این طریق اقدام به فراخوان برای برگزاری «اجتماعات غیر قانونی» کرده‌اند.

در دیماه سال ۹۶ ابتدا اعتراض به گرانی در مشهد آغاز شد و بعد بیش از یکصد شهر ایران شاهد تظاهراتی علیه نظام و علی خامنه‌ای بود. در این تظاهرات که به شدت سرکوب شد، بیش از ۲۰ نفر نیز کشته شدند.

این حکم در حالی از سوی حکومت ایران به مرحله اجرا درآمده است که در حال حاضر شیوع ویروس کرونا به طور کامل در ایران کنترل نشده است و به مراتب اخباری در رابطه با گسترش این ویروس از سوی خبرگزاری‌های حقوق بشری منتشر می‌شود . مقامات جمهوری اسلامی نیز تا روز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، مرگ ۷۵۶۴ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۱۴۱ هزار و ۵۹۱ نفر رسیده است.

این در حالی است که پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم شمار واقعی مبتلایان است. آمارهای رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای ایران، چین، روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

وزارت خارجه آمریکا می گوید که رژیم ایران در سال‌های اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار مرگ ناشی از ویروس کرونا در جهان از ۳۵۰ هزار نفر گذشت

روسیه یکی از کانون‌های ابتلا به کرونا شده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - تعداد جان‌باختگان ناشی از همه‌گیری «کووید۱۹» در سراسر جهان از ۳۵۰ هزار نفر گذشته است.

روز چهارشنبه کره جنوبی از بالاترین شمار موارد تازه ابتلا در آن کشور طی ۴۹ روز گذشته خبر داد. مقام‌ها بر آزمایش کارگران در یک مرکز عظیم تجارت الکترونیک تمرکز کرده‌اند.

«مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها» در کره جنوبی می‌گوید از ۴۰ مورد جدید به غیر از ۴ نفر بقیه مبتلایان در محدوده سئول هستند. کره جنوبی از نخستین مناطق گسترش ویروس کرونا بود، اما اکنون در فهرست ۵۰ کشور اول هم قرار ندارد.

مدیر این مرکز می‌گوید: «استفاده حداکثری از فاصله‌گذاری اجتماعی در مناطقی که ویروس در گردش است و مجبور کردن مردم به پرهیز از اماکن عمومی و دیگر فضاهای پرتردد، ضرورت دارد.»

برزیل به عنوان یکی از مراکز عمده نگرانی بروز کرده است. برزیل روز سه شنبه با ۱۰۳۹ جان‌باخته از بیشترین شمار مرگ و میر در جهان طی یک روز خبر داد.

هند با ۶ هزار مورد تازه ابتلا در روز چهارشنبه بالاترین آمار ابتلا در آن کشور را اعلام کرد.

مکزیک با اعلام ۵۰۱ جان باخته و ۳۴۵۵ مورد جدید روند فزاینده نگران‌کننده‌ای را نشان می‌دهد.

در ایالات متحده فرمانداران یکی پس از دیگری محدودیت‌ها در ایالت‌های خود را کاهش می‌دهند.

نیوزیلند روز چهارشنبه به یک دستاورد مهم رسید و اعلام کرد که در بیمارستان‌های آن کشور هیچ بیمار مبتلا به «کووید۱۹» بستری نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش‌ها: فرماندهان نظامی گزینه‌های خروج نیروها از افغانستان را به پرزیدنت ترامپ ارائه می‌دهند

آرشیو

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌خواهد نیروهای نظامی این کشور را از افغانستان به آمریکا بازگرداند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۷ خرداد در توییتی گفت آمریکا به عنوان نیروی پلیس و نه نیروی جنگی در افغانستان عمل می‌کند و بعد از ۱۹ سال زمان آن رسیده است که افغان‌ها پلیس کشور خودشان باشند.

رئیس جمهوری آمریکا در این توئيت گفت زمان آن رسیده است که نیروهای آمریکایی را «به خانه برگردانیم اما از نزدیک مراقب باشیم چه اتفاقی می افتد و اگر لازم بود مثل رعد حمله کنیم، آن طور که نظیرش قبلا رخ نداده است.»


پیشتر، نیویورک تایمز در روز سه شنبه ۶ خرداد گزارش داد که مقامات ارشد نظامی قرار است طی روزهای آینده اطلاعاتی درباره گزینه‌های خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به او ارائه دهند.

به گفته مقامات آگاه، مقامات ارشد نظامی همچنین قرار است یک جدول زمانی احتمالی برای خروج نیروها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ارائه دهند.

به نوشته نیویورک تایمز پیشنهاد خروج کامل نیروهای آمریکایی تا ماه نوامبر از دید فرماندهان نظامی، جدول زمانی مورد علاقه پرزیدنت ترامپ است. مقامات اما می‌گویند که فرماندهان نظامی یک جدول زمانی که خروج آهسته‌تر نیروها را رقم بزند، ترجیخ می‌دهند.

روزنامه وال استریت ژورنال هم در گزارشی در همین زمینه می گوید یکی از گزینه هایی که فرماندهان نظامی پیشنهاد خواهند داد، حفظ حضور ۱۵۰۰ تا ۵ هزار نیرو در افغانستان خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ساعتی تا رویداد تاریخی اعزام فضانوردان | پرزیدنت ترامپ و بانوی اول برای حضور در مراسم وارد فلوریدا شدند

نمای مرکز فضایی کندی از هواپیمای حامل پرزیدنت ترامپ و بانوی اول

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و ملانیا ترامپ بانوی اول دقایقی پیش برای حضور در مراسم پرتاب سفینه به ایستگاه بین‌المللی وارد فلوریدا شدند. مایک پنس معاون رئیس جمهوری و همسرش نیز در این مراسم تاریخی حضور دارند. اهمیت این مراسم در این است که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته است که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌روند. این پرتاب از پایگاه کندی در فلوریدا انجام می‌شود.

صدای آمریکا این رویداد را به طور زنده در فیسبوک و وب سایت پخش خواهد کرد. ما را دنبال کنید.

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با کاهش صادرات به چین و هند؛ صادرات طلا از سوئیس به آمریکا افزایش یافت

شمش‌های طلا در کارخانه‌ ارگور-هراس واقع در شهر مندریسیو در جنوب سوئیس - عکس آرشیوی.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالی که اجرای مقررات قرنطینه از صادرات طلای سوئیس به کشورهای چین و هند کم کرده است، آمریکا در ماه آوریل میزان طلای وارداتی خود از سوئیس را به مقداری بی‌سابقه افزایش داد.

آمار گمرک نشان می‌دهد که در ماه آوریل، صادرات طلا از سوئیس به آمریکا به ۱۱۱.۷ تن رسید، در حالیکه صادرات طلا به کشورهای دیگر، کاهش یافت.

شیوع ویروس کرونا بازار جهانی طلا را وارونه کرده است. در حالی که تقاضا برای طلا در چین و هند به خاطر مقررات قرنطینه و تعطیل کسب‌وکارها کاهش یافته است، خریداران در غرب برای حفظ سرمایه‌های خود در شرایط هرج‌ومرج مالی، به خرید شمش طلا روی آورده‌اند.

آن چه بر شتاب واردات طلا از سوئیس به آمریکا افزوده، قیمت‌های بالای طلا در بازار مبادلات «کومکس» متعلق به گروه معاملاتی «سی‌ام‌ای» بوده است.

سوئیس مرکز عمده معامله، تصفیه، و انبارداری طلا و فلزات گران‌بهای دیگر است. کل صادرات طلای سوئیس در ماه آوریل ۱۳۱.۸ تن بود، که این رقم در مقایسه با ماه قبل، که طی آن ۹۶.۲ تن طلا صادر شده بود، به مراتب بیشتر است.

آمریکا که ماهیانه معمولا کمتر از یک تن طلا از سوئیس وارد می‌کند، در ماه آوریل ۸۵ درصد از کل صادرات طلای سوئیس را به خود اختصاص داد. در حالی که در ماه آوریل، چین اصلا طلا وارد نکرد، و هنک گنگ و هند هر یک نیم تن (۵۰۰ کیلوگرم) طلا از سوئیس وارد کردند. چین، هنک گنگ، و هند معمولا ماهانه ده‌ها تن طلا و سایر فلزات گران‌بها از سوئیس وارد می‌کنند.

ناسا میزبان مجازی علاقمندان در جریان سفر فضانوردان آمریکایی خواهد بود

در آستانه مأموریت تاریخی «دمو ۲»، سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا یا «ناسا» برنامه های متنوعی را ترتیب داده است تا به صورت مجازی میزبان علاقمندان باشد.

این نخستین باری است که پس از نزدیک به یک دهه، فضانوردان آمریکایی از خاک ایالات متحده به فضا اعزام می‌شوند.

داگلس هرلی و‌‌ رابرت بنکن، روز چهارشنبه ۲۷ مه از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا با فضاپیمای «درگن» که ساخت شرکت خصوصی «اسپیس اکس» است به ایستگاه بین‌المللی فضایی می‌روند.

سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا به همین مناسبت، پروژه‌ای با عنوان «راه‌اندازی آمریکا» (به انگلیسی: Launch America) را برگزار می کند.

این پروژه مجازی شامل برنامه‌هایی است که از تلویزیون، تارنما، و شبکه‌های اجتماعی ناسا پخش می شود و قسمت‌های مختلفی چون گفت‌وگو با فضانوردان، عوامل اجرایی، و کارشناسان، نمایش پشت صحنه، و مراحل آماده‌سازی این مأموریت هیجان‌انگیز را در بر می‌گیرد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های موجود، امکان حضور مردم در اطراف مرکز فضایی کندی وجود ندارد؛ ولی ناسا از طریق اینترنت، این رویداد مهم را به صورت زنده پخش می‌کند.

سازمان‌های فضایی ‌و هوانوردی آمریکا از علاقمندان دعوت کرده است تا این برنامه‌های ویژه را از کانال تلویزیون‌ و یا تارنمای ناسا تماشا کنند، و با عضویت در شبکه‌های اجتماعی یوتیوب، توئیتر، فیسبوک، اینستاگرم، و لینکدین، با پوشش لحظه به لحظه این مأموریت همراه باشند.

هشتگ #LaunchAmerica نیز به همین منظور راه‌اندازی شده است تا ارتباط بیشتری با کاربران شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند.

ناسا امیدوار است از طریق این پروژه مجازی، عده بیشتری را در جریان این مأموریت مهم قرار دهد که شروع فصل تازه ای از سفرهای اکتشافی این سازمان در کهکشان خواهد بود.

موشک فلکن حامل فضانوردان آمریکایی، در صورت مناسب بودن شرایط آب و‌ هوایی، روز چهارشنبه ساعت ۴:۳۳ بعدازظهر به وقت شرق آمریکا به مدار زمین پرتاب می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حوثی‌ها چندین موشک به یک پایگاه نظامی دولت یمن شلیک کردند

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع نظامی گزارش داد که جنگجویان حوثی روز سه‌شنبه ۶خردادماه در یمن با شلیک چندین موشک به یک پایگاه نظامی دولت یمن در استان مارب ۷ نفر، از جمله یکی از بستگان فرمانده ستاد مشترک ارتش یمن، را کشته‌اند.

بنابر این گزارش این حمله پس از انقضاء آتش بس یک ماهه اعلام شده در ۲۴ آوریل توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است. این ائتلاف با شبه نظامیان مورد حمایت ایران در یمن مبارزه می کند.

این حمله موشکی در شمال شرقی یمن انجام شده و حوثی‌ها هنوز در این‌باره خبری مخابره نکرده‌اند.

رویترز نوشت که حوثی‌ها علی رغم آتش بس، پیشروی خود در استان ماریب را ادامه داده‌اند. نیروهای ائتلاف نیز در پاسخ، چند حمله هوایی نیز انجام داده‌اند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ با حوثی‌های یمن، پیشتر به طور یک جانبه یک آتش‌بس دو هفته ای برای کمک به مقابله با شیوع ویروس کرونا اعلام کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از اعلام آتش‌بس یک‌طرفه از سوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن استقبال کرده و از حوثی‌ها خواسته‌ بود آنها نیز متقابلا آتش‌بس برقرار کنند.

جنگ یمن پنج سال طول کشیده و گفته می شود موجب کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر شده است. سازمان ملل متحد درگیری در یمن را بدترین بحران انسانی جهان عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ توئیتر را به دخالت در انتخابات ۲۰۲۰ متهم کرد

رئیس جمهوری ایالات متحده در یک توئیت، شرکت توئیتر را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ متهم کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توییتی نوشت: «توئیتر اکنون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ دخالت می‌کند. آنها می‌گویند، اظهارات من درباره این که رای دادن از طریق پست به فساد و تقلب گسترده منجر خواهد شد، براساس راستی‌آزمایی رسانه‌های جعلی سی‌ان‌ان و واشنگتن پست، [که متعلق به شرکت] آمازون است، نادرست است.»

او در ادامه نوشت: «توئیتر دارد آزادی‌بیان را کاملا خفه می‌کند و من، به عنوان رئیس‌جمهوری، اجازه نخواهم داد چنین اتفاقی رخ دهد!»

این اظهارات پرزیدنت ترامپ پس از آن است که شرکت توئیتر برچسب و لینکی در پایین این دو توئیت روز سه‌شنبه رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرده و نوشت که «حقایق درباره رای دادن از طریق پست را دریافت کنید.»

پرزیدنت ترامپ پیش از این در دو توئیت با بیان این که رای دادن از طریق پست در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به «تقلب» گسترده منجر می‌شود، پیش‌بینی کرده بود که صندوق‌های پستی سرقت می‌شوند، برگه‌های رای جعل و حتی به طور غیرقانونی چاپ می‌شوند، و به طور جعلی امضا می‌شوند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتر بیش از ۸۰ میلیون دنبال‌کننده دارد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ در حالی قرار است برگزار شود که با توجه به شیوع کرونا، مسئولان ایالت‌های مختلف در حال بررسی رأی‌دهی پستی هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نظرسنجی آسوشیتدپرس:‌ تنها نیمی از مردم آمریکا حاضر به دریافت واکسن کووید۱۹ هستند

بنا بر یک نظرسنجی جدید مرکز تحقیقات افکار ملی روابط عمومی آسوشیتدپرس، تنها نیمی از مردم آمریکا می گویند که اگر دانشمندان موفق به تولید واکسن کووید۱۹ شوند، حاضر هستند واکسینه شوند.

این شمار با توجه به تلاش‌های دانشمندان برای تولید هر چه زودتر یک واکسن، به طور تعجب آوری پایین است. در این نظرسنجی، ۳۱ درصد از افراد گفتند که مطمئن نیستند بخواهند واکسینه شوند، و یک پنجم افراد نیز گفتند از این کار امتناع خواهند کرد.

کارشناسان بهداشت در حال حاضر نگران هستند که اگر وعده‌های داده شده در رابطه با تامین واکسن عملی نشود، شاهد چه عواقبی خواهند بود. این نظرسنجی جدید همچنین نشان می‌دهد که مردم نسبت به واکسن کووید۱۹ تردید دارند.

۷۰ درصد از افرادی که گفته‌اند حاضر نیستند واکسینه شوند، نگران ایمنی آن هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تهران بار دیگر لرزید؛ زلزله ۴ ریشتری اینبار در دماوند

براساس اعلام رسمی سایت لرزه نگاری تهران زلزله ای به بزرگی ۴ ریشتر روز چهارشنبه ۷ خردادماه در دماوند تهران به وقوع پیوسته است.

بنابراساس داده‌های مرکز لرزه‌نگاری ایران، مرکز این زمین لرزه در طول جغرافیایی ۵۲.۰۴، عرض جغرافیایی ۳۵.۷۸ و عمق آن ۱۲ کیلومتر بوده است.

رسانه های ایران به نقل از رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران منشأ این زمین‌لرزه را در دماوند گسل مشا اعلام کرده اند که در ادامه زمین لرزه ۵.۲ ریشتری در روزهای گذشته بوده است.

گزارش‌ها حاکی است که این زمین لرزه خسارات جانی و مالی در پی نداشته است.

در بامداد ۱۹ اردیبهشت ماه امسال نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر استان تهران و استان‌های همجوار را لرزانده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG