لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۳۷

مراسم تشییع جنازه رئیس جمهوری فقید لهستان و همسرش برگزار شد


روز یکشنبه مراسم تشییع جنازه پرزیدنت لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری لهستان و همسرش ماریا که در جریان سقوط هواپیمایشان در روسیه در روز دهم آوریل کشته شدند در شهر کراکوف در جنوب لهستان، بر گزار شد.

روز یکشنبه هزاران نفر در سکوت در مسیری که تابوت رئیس جمهوری فقید و همسرش به کلیسای جامع مریم مقدس در کراکوف حمل میشد بحالت احترام ایستاده بودند. اجساد آنان بعداً در کلیسای واول» بخاک سپرده می شود.

صبح زود روز یکشنبه یک هواپیمای نظامی تابوت آقا و خانم کاچینسکی را از ورشو به کراکوف حمل کرد. بعلت خاکستر ناشی از آتشفشان ایسلند که بسیاری از نقاط شمال اروپا را پوشانده است، هواپیما ناچار بود در ارتفاع کم پرواز کند.

با برگزاری آئین تشییع جنازه به یکهفته عزاداری در سراسر کشور لهستان پایان داده میشود. روز شنبه نیز دهها هزار نفر در میدان مرکزی شهر ورشو برای شرکت در مراسم یادبود قربانیان فاجعه هواپیمایی اجتماع کرده بودند. بهنگام بر گزاری این مراسم اسامی کشته شدگان با صدای بلند خوانده شد.

دهها نفر از رهبران کشورها که قرار بود در مراسم روز یکشنبه شرکت کنند بعلت خطرات ناشی از خاکسترآتشفشانی موفق به حضور در کراکوف نشدند. ولی روسای جمهوری اسلواکی، جمهوری چک، اسلوونی، اوکرایین، لتونی و استونی با اتوموبیل به کراکوف رفتند.

پرزیدنت باراک اوباما، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، نخست وزیر اسپانیا، پرنس چارلز بریتانیا و نخست وزیر کانادا از جمله رهبرانی بودند که از شرکت در تشییع جنازه رئیس جمهوری لهستان و همسرش بازماندند.

هواپیمای حامل رئیس جمهوری لهستان و همسرش همراه با شماری از سران لشگری و کشوری لهستان روز دهم آوریل هنگامی که به سوی روسیه در پرواز بود دچار سانحه شد و سقوط کرد که در جریان آن تمامی ۹۶ سرنشین هواپیما کشته شدند.

XS
SM
MD
LG