لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

تابلوی سر در آشویتس که دزدیده شده بود توسط پلیس لهستان پیدا شد


پلیس لهستان تابلوی آشویتس را که بر سر دروازه اردو گاه مرگ که توسط نازی ها در دوران جنگ جهانی دوم برپا شده بود نصب بود و یک هفته قبل به سرقت رفته بود پیدا کرد و پنج مرد را در ارتباط با این دزدی بازداشت کرد.

این تابلوی منحنی شکل و سنگین وزن که با آهن ساخته شده و پنج متر طول داشت به سه قطعه تقسیم شده بود ولی موزه آشویتس می گوید که قابل تعمیر است. تابلو بر سر دروازه ورودی نصب شده بود و به آلمانی جمله «کار شما را آزاد خواهد کرد» بر روی آن دیده می شد. بیش از یک میلیون نفر که اکثر آنها یهودی بودند در اردوگاه کار اجباری آشویتس در لهستان جان باختند.

فرمانده پلیس شهر کراکوو، در جنوب لهستان، به خبرنگاران گفت به نظر می رسد پنج مرد بازداشت شده که ۲۰ تا ۳۹ ساله هستند، از تبهکاران عادی باشند و با گروه های نئونازی نیز ارتباطی ندارند. همه آنها سابقه سرقت و تجاوز و خلافکاری های دیگر دارند.

تابلوی فلزی «کار شما را آزاد خواهد کرد» در جنگلی به فاصله حدود ۳۵۰ کیلومتر از اردوگاه آشویتس یافت شد و پنج سارق آن در دو محل مختلف دستگیر شدند.

آشویتس یکی از شبکه های اردوگاه های مرگ بود که توسط نازی ها مورد استفاده قرار می گرفت و به قولی یکی از بدنام ترین و وخیم ترین اردوگاه ها بود. روی هم رفته بیش از شش میلیون نفر در جریان هولوکاست که هدف اصلی آن یهودیان بودند کشته شدند ولی این موج کشتار سایر گروه ها و ازجمله کولی ها و زندانیان سیاسی را نیز فرا گرفت.

کار بیش از حد، گرسنگی و بیماری تعداد زیادی از مردان، زنان و کودکان را در آشویتس از پا در آورد ولی اکثر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که در آشویتس کشته شدند در کوره های گاز به قتل رسیدند.

نیروهای شوروی ۶۵ سال قبل در ماه ژانویه اردوگاه آشویتس را آزاد کردند و حال این اردوگاه بدنام موزه بین المللی شناخته شده ای است که هدف آن یادآوری جنایات حکومت نازی های آلمان به نسل آینده است.

XS
SM
MD
LG