لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

کمیساریای عالی حقوق بشر حمله نظامیان عراقی به ارودگاه را محکوم کرد


کمیساریای عالی حقوق بشر حمله نظامیان عراقی به ارودگاه را محکوم کرد
کمیساریای عالی حقوق بشر حمله نظامیان عراقی به ارودگاه را محکوم کرد

ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با محکوم کردن حمله نظامیان عراقی به اردوگاه اشرف که منجر به کشته شدن ۳۴ ایرانی و زخمی شدن ده ها تن از آنان شده است، محکوم کرد و خواستار انجام تحقیقات مستقل در این زمینه شده است.

در ساعات اولیه بامداد روز جمعه ۱۹ فروردین ماه، نیروهای عراقی به اردوگاه اشرف، محل اقامت جمعی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، حمله کردند و در اثر خشونتی که بر علیه ساکنان این اردوگاه اعمال کردند ۳۴ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق کشته شدند.

خانم پیلای در بیانیه ای که روز جمعه ۲۶ فروردین ماه در ژنو از مقر کمیساریای عالی حقوق بشر منتشر شد، با محکوم کردن این کشتار، از دولت های جهان خواست با اعطای پناهندگی و پذیرفتن اعضای سازمان مجاهدین خلق مستقر در اردوگاه اشرف در کشورهای خود را در اولویت فوری قرار دهند.

کمیساریای عالی حقوق بشر در این بیانیه به بحث های موجود در رابطه با وضعیت سازمان مجاهدین خلق و سابقه پیچیده این گروه اشاره کرده و به نقل از خانم پیلای آمده است «از مدتها پیش همه نگران وقوع چنین حادثه دردناکی بودیم اما نمی توان انتظارداشت که مشکل سرنوشت ساکنان این کمپ به خودی خود حل شود».

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید: «جزییات آنچه که درکمپ اشرف در هفته گذشته در روز ۸ ماه آوریل رخ داده است به تدریج آشکار می شود». خانم پیلای می افزاید «تاکنون قتل ۳۴ تن از ساکنان این اردوگاه به تایید رسیده که گفته می شود در میان آنان ۷ زن بوده اند». در بیانیه سازمان ملل متحد آمده است: «این افراد یا به ضرب گلوله کشته شده اند یا به نظر می رسد بدن شان به دلیل برخورد با خودرو له شده است.» بسیاری از مجروحان در حال حاضر در بیمارستان اردوگاه و برخی دیگر از بیمارستان های عراق بستری هستند.

در بیانیه کمیساریای عالی حقوق بشر تاکید شده «مقام های دولتی عراق به خوبی از تبعات این نوع حمله نظامی به اردوگاه اشرف آگاه بوده اند.» خانم پیلای تصریح می کند که هیچ توجیهی برای قتل این افراد قابل قبول نیست و از دولت عراق خواسته ایم که تحقیقات کاملی از چگونگی این عملیات نظامی به عمل آورده و عاملان این حادثه را به طور قانونی تحت تعقیب قرار دهد.

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه خود خاطرنشان کرده است که ساکنان کمپ اشرف به دلیل امنیت جانی نمی توانند به ایران بازگردند و در عین حال جان آنان در کشور عراق نیز در خطر است به همین دلیل آنان باید در کشور ثالثی مستقر شوند ازهمین رو وی از کشورهای جهان خواسته است تا با «دست ودلبازی» و اقدام های عملی با پذیرفتن این افراد، به حل این معضل کمک کنند.

در همین رابطه علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق، کشته شدن این افراد توسط نیروهای عراقی را تکذیب کرده و گفته است که دولت عراق در این مورد تحقیق خواهد کرد. او همچنین افزوده است نیروهای عراقی معتقدند که کشته شدگان قصد فرار داشته و به دست نگهبانان مجاهدین کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG