لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

پژوهش ژاپنی: برای کاهش استرس در محیط کار روزی سه دقیقه به گیاهی روی میزتان خیره شوید


پژوهشگران ژاپنی می گویند قراردادن گیاه روی میز اداره و رسیدگی کردن به آن از استرس محیط کار می کاهد.

به گزارش سی‌ان‌ان، در این پژوهش که بر روی کارمندان یک اداره برق در ژاپن انجام شد، ۲۷درصد از شرکت کننده‌ها با نگاه کردن به گیاه روی میز کار و آب دادن به آن تغییرات مثبتی را تجربه کردند از جمله اینکه ضربان قلبشان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

مطالعات زیادی بر روی مزایای نگهداری گیاهان خانگی انجام شده است. اما این آزمایش‌ها یا در آزمایشگاه و یا در فضایی شبیه اداره انجام شده اند.

این پژوهش بر تأثیر نگاه کردن مستقیم به گیاه به مدت چند دقیقه و تعامل با آن از جمله رسیدگی کردن به گیاه در فضای واقعی اداره و در زمانی که کارمندان احساس خستگی می کنند متمرکز بود.

نتایج پژوهش‌ها نشان می دهد اگر کارفرما، کارمندان را تشویق کند سه دقیقه استراحت کنند و با طبیعت در تعامل باشند، سلامت روحی آنها تا اندازه زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.

البته قرار دادن گلدان روی میز، استرس برخی از کارمندها را بالاتر برد. در واقع در این گروه، نگرانی از پژمرده شدن گیاه نیز به استر‌س‌های روزانه افراد افزوده شد. در گروهی نیز که به داشتن گیاه اطرافشان عادت دارند، قرار دادن گلدان روی میز اداره، تأثیر چندانی در کاهش میزان استرس ناشی از کار نداشت.

این پژوهش، بر ۶۳ کارمند بین ۲۴ تا ۶۰ ساله انجام شد که ساعات کاری ۴۰ ساعت در هفته دارند و بیشتر پشت میز می نشیند.

پژوهشگران به کسانی که قادر به نگهداری از گل و گیاه روی میز کارشان نیستند توصیه می کنند هر از گاه از پنجره بیرون را نگاه کنند و یا بیرون ساختمان قدم بزنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG