لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۶

شرکت هواپیمایی هنگ کنگ عبور از ایران و خزر را متوقف کرد


یک شرکت هواپیمایی عمده هنگ کنگ، پرواز هواپیماها بر فراز ایران و دریای خزر را به حال تعلیق در آورده است. این اقدام پس از صورت می گیرد که آژانس ایمنی هواپیمایی اروپا پس از آنکه روسیه از دریای خزر به سوریه چند موشک کروز شلیک کرد، هشدار داد.

خبرگزاری فرانسه می گوید هراس از ایمنی هوایی در حالی شدت می گیرد که تحقیقگران گزارش نهایی خود را در مورد سرنوشت هواپیمای مسافری مالزیایی صادر کردند. آنها می گویند هواپیما هدف یک موشک ساخت روسیه که از شرق اوکراین پرتاب شد قرار گرفت.

بوئینگ ۷۷۷ سال پیش سرنگون شد و تمام ۲۹۸ مسافر و خدمه آن کشته شدند.

آژانس ایمنی هواپیمایی اروپا هشدار خود را در حالی صادر کرد که روسیه بر حملات هوایی علیه پیکار جویان اسلامگرا در سوریه شدت بخشیده است. هفته پیش مسکو اعلام کرد ۲۶ موشک کروز از کشتی های جنگی خود در دریای خزر به مواضع داعش در سوریه شلیک کرد.

این موشک ها از آسمان ایران عبور کردند و به گفته مقامات آمریکایی ۴ فروند موشک در ایران سقوط کرد. ایران و روسیه این موضوع را تکذیب کرده اند.

شرکت هواپیمایی Cathay Pacific روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت با توجه به وضع منطقه، تمام پروازها بر فراز ایران و دریای خزر را تا اطلاع بعدی متوقف کرده است.

این شرکت گفت توصیه های ایمنی از آژانس ایمنی هواپیمایی اروپا و سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری سازمان ملل متحد دریافت کرده است، اما افزود هیچکدام توصیه های مشخصی ارائه نداده اند.

آژانس ایمنی هواپیمایی در بولتن اطلاعاتی خود که هفته پیش صادر کرد گفت "موشک ها در راه سوریه از فضای هوایی در ایران و عراق و پائین تر از مسیرهای پروازی که هواپیماهای تجاری استفاده می کنند، گذشت."

شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا روز چهارشنبه گفت تصمیم گرفته است پرواز ها بر فراز منطقه را متوقف نکند؛ اما اگر مشکلی پیش آید این تصمیم را تغییر خواهد داد.

شرکت هواپیمای سنگاپور در بیانیه ای گفت مسیرهای عادی را پس از تغییر برخی پروازها برای پرهیز از منطقه دریای خزر از سرگرفته است.

XS
SM
MD
LG