لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۱۶

گزارش: خروج قطار از ريل در نزديکی مشهد و سقوط هواپيمای شرکت تابان در فرودگاه مشهد


گزارش: خروج قطار از ريل در نزديکی مشهد و سقوط هواپيمای شرکت تابان در فرودگاه مشهد

طبق گزارش رسانه ها خلبان هواپيمای روسی شرکت تابان گفته است که بخاطر داشتن يک مسافر بيمار مجبور به فرود اضطراری شده است

وزير راه و ترابری، رئيس سازمان هواپيمايی کشوری و مديرعامل راه آهن جمهوری اسلامی در جلسه روز يکشنبه کميسيون عمران مجلس شورای اسلامی حوادث اخير خروج قطار مسافربری را از ريل در نزديکی مشهد که دستکم ۸ کشته برجای گذاشت و سقوط هواپيمای شرکت تابان در فرودگاه مشهد را ناشی از خطای انسانی، دانسته اند.

با اين حال به گزارش ايرنا خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از محمدعلی رضايی، عضو کميسيون عمران مجلس، توضيحات مسئولان را درباره حوادث اخير ناکافی دانسته و مقرر شد پس از بررسی کامل، گزارش مفصلی از علل وقوع اين حوادث به مجلس، ارائه شود.

رضا نخجوانی، رئيس سازمان هواپيمايی کشوری در گفتگويی با خبرگزاری مهر اعلام کرد يک فروند هواپيمای توپولف که در اجاره شرکت هواپيمايی تابان از آبادان به مقصد نهايی مشهد برخاسته بود، با ۱۵۷ مسافر و ۱۳ خدمه برغم شرايط نامساعد هوا و ديد کم و هشدار برج مراقبت، ناچار به فرود اضطراری شد.

طبق گزارش رسانه ها خلبان روسی هواپيمای شرکت تابان گفته است که بخاطر داشتن يک مسافر بيمار، مجبور به فرود اضطراری شده است.

به گفته رئيس سازمان هواپيمايی کشوری اين حادثه تلفات جانی نداشت و آسيب ديدگان در چند بيمارستان مشهد، مورد مداوای سرپايی قرار گرفته اند.

در همين حال مديرکل فرودگاه هاشمی نژاد مشهد شمار آسيب ديدگان حادثه را ۴۲ نفر اعلام کرده که ۷ تن از آنها بخاطر شکستگی دست و پا و مشکلات تنفسی ناشی از آتش سوزی هواپيما در بيمارستان بستری هستند.

سايت خبری تحليلی عصر ايران سقوط روز يکشنبه هواپيمای مسافربری شرکت تابان را شانزدهمين حادثه هوايی امسال در ايران گزارش کرد و با استناد به آمار سازمان جهانی هواپيمايی اين ادعا را مطرح کرد که ۲۳ درصد يعنی بيش از يک پنجم ميزان قربانيان حوادث هوايی جهان در ايران جان خود را از دست داده اند.

کارشناسان، تحريم های طولانی مدت ايالات متحده آمريکا را عامل اصلی فرسودگی ناوگان هوايی ايران و توسل ناگزير به بهره گيری از هواپيماهای ساخت روسيه از قبيل توپولف ارزيابی می کنند که از کارنامه ايمنی خوبی، بويژه در ايران برخوردار نيستند.

در يکی از مرگبارترين حوادث هوايی امسال ايران، ۱۶۸ مسافر و خدمه هواپيمای توپولف شرکت کاسپين که در ۲۴ تير از فرودگاه امام خمينی تهران به مقصد ارمنستان برخاسته بود، پس از سقوط در ۱۲ کيلومتری جنوب قزوين جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG