لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

مقام اتیوپی: اختلال یک سیستم خودکار احتمالا موجب سقوط هواپیمای بوئینگ شد


در سقوط هواپیمای بوئینگ شرکت هواپیمایی اتیوپی در ۱۹ اسفند، همه ۱۵۷ سرنشین آن کشته شدند.
در سقوط هواپیمای بوئینگ شرکت هواپیمایی اتیوپی در ۱۹ اسفند، همه ۱۵۷ سرنشین آن کشته شدند.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی اتیوپی روز پنجشنبه ۱۵ فروردین به شبکه سی.ان.ان گفت ظاهرا سیستم خودکار ضد-استال یا واماندگی هواپیمای بوئنیگ سانحه دیده این شرکت پیش از سقوط هواپیما به کار افتاده بود.

یک هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اتیوپی روز یکشنبه ۱۹ اسفند، کمی پس از برخاستن از فرودگاه آدیس‌آبابا، دچار سانحه شد و سقوط کرد. در جریان این حادثه تمامی ۱۵۷ سرنشین این پرواز جان باختند. در ماه اکتبر نیز هواپیمایی از همین نوع متعلق به خطوط هوایی اندونزی، چند دقیقه پس از پرواز سقوط کرد و تمامی ۱۸۹ سرنشین آن کشته شدند.

خبرگزاری رویترز می گوید گزارش اولیه در مورد سقوط هواپیمای اتیوپیایی نشان می دهد خلبانان هواپیمای سانحه دیده بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ یک سیستم الکتریکی را در حالی که نوک هواپیما به سمت پایین بود قطع کردند، اما باز هم نتوانستند هواپیما را به طور دستی به حالت با ثبات برگردانند.

پیشتر، برخی از کارشناسان پرواز گفتته بودند که یک سیستم جدید خودکار که در هواپیماهای بوئینگ سری مکس، معروف ترین هواپیماهای جدید شرکت بوئینگ نصب شده، در سقوط بوئینگ های مکس ۸ در اتیوپی و اندونزی نقش داشته است.

این سیستم برای جلوگیری از این که هواپیما به حالت «واماندگی» یا «اِستال» در آید، به طور خودکار نوک هواپیما را به سمت پایین می کشاند.

گفته می شود گزارش های اولیه نشان می دهد که شرایط سقوط هواپیمای اتیوپی و اندونزی مشابه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG