لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

قهرمان سرشناس دو به قتل برنامه ریزی شده متهم است


اسکار پیستوریوس در دادگاه
اسکار پیستوریوس در دادگاه
همزمان با برگزاری مراسم ترحیم ریوا استینکامپ، دوست دختر اسکار پیستوریوس، قهرمان جهانی دو پارالمپیک، در زادگاهش(شهر پورت الیزابت آفریقای جنوبی)، شماری از شهروندان آفریقای جنوبی با برپایی تجمع های اعتراضی علیه پیستوریوس، خشم خود را نسبت به احتمال قتل او، نشان دادند.

اسکار پیستوریوس که هر دو پایش فلج است و از زانو به پایین با پروتز حرکت می کند، قهرمان پیشین پارالمپیک است. وی که ۲۶ سال دارد، متهم به تیراندازی به دوست دختر خود و کشتن اوست.

ریوا، قربانی جوان و زیبای این قتل، هفته گذشته در خانه اسکار تیرخورد و جان سپرد. دادستان کل این پرونده گری نل است که رسماً اعلام کرده پیستوریوس به قتل متهم است و شواهد کافی علیه او در دست است.

شواهد صحنه قتل حاکی از آن است که اسکار روز ۱۴ فوریه (روز ولنتاین)، در پی جدل لفظی با دوست دخترش، اسلحه خود را به سمت درِ دستشویی که ریوا در آن پناه گرفته بوده، نشانه رفته و ۴ گلوله به در شلیک کرده است؛ گلوله هایی که ریوا را کشته اند. تحقیقات دادستانان آنها را به این نتیجه رسانده که این قتل برنامه ریزی شده بوده است.

پس از آن که این ورزشکار نام آشنا، به درِ دستشویی شلیک کرده، در را شکسته و دوست دخترش را بغل کرده و به طبقه پایین برده و درخواست کمک کرده است. تلاش تیم اورژانس اما برای نجات جان ریوا بی ثمر ماند.

وکیل مدافع اسکار اتهام قتل او را رد کرده و گفته است که موارد بسیاری از قتل تصادفی در آفریقای جنوبی اتفاق می افتد و بسیار پیش آمده که ساکنان خانه ای فکر کرده اند که یکی از عزیزانشان که در حال ورود به خانه بوده، دزد است و به اشتباه به او تیراندازی کرده و او را کشته اند.

.
ریوا استینکامپ فارغ التحصیل ۳۰ ساله رشته حقوق و مانکن حرفه ای بود.
خانواده او با ابراز شگفتی از قتل دخترشان خواهان توضیح و بیان دلیل ارتکاب قتل از سوی پیستوریوس شده اند.

اعضای گروهی موسوم به لیگ زنان کنگره ملی آفریقا، از قوه قضاییه آفریقای جنوبی درخواست کرده اند که پیستوریوس را که در بازداشت به سر می برد، در حبس نگاه دارند و او را به قرار وثیقه آزاد نکنند. فردا چهارشنبه جلسه ای با محور بررسی احتمال سپردن وثیقه برای آزادی موقت وی، تشکیل خواهد شد. مجازات قتل در آفریقای جنوبی، حبس ابد است.

اسکار پیستوریوس در تمام طول جلسه دادگاه سرش را در میان دستان گرفته بود و گریه می کرد. تحقیقات دادستانی و پلیس آفریقای جنوبی حاکی از آن است که اثرات استفاده از استرویید و مصرف بالای الکل توسط این دونده طی شبانه روز پیش از انجام قتل و همان شب قتل مشهود است.

وکیل پستوریوس می گوید وی به هیچ روی انگیزه ای برای ارتکاب این قتل نداشته و عمیقاً عاشق دوست دخترش بوده است. این دو از نوامبر سال گذشته(اندکی بیش از سه ماه پیش) رابطه خود را آغاز کرده بودند. وکیل پیستوریوس گفته است که این ورزشکار به سبب آنکه چند بار به قتل تهدید شده بود، اسلحه داشت و هنگام خواب آن را زیر بالش خود می گذاشت. این در حالی است که پیستوریوس در مجتمع مسکونی محافظت شده ای زندگی می کرده است.

وکیل پیستوریوس مدعی است که این دونده را که پیش از تیراندازی خواب بوده،‌ صدایی از دستشویی اندکی پس از نیمه شب بیدار کرده و وی گمان کرده کسی از راه دستشویی وارد خانه شده و از این روی دست به اسلحه برده است. وکیل مدافع این متهم می گوید شب حادثه، پیستوریوس و استینکامپ در خانه پیستوریوس با هم بوده اند و ساعت ده شب خوابیده اند.

طی جلسه دادگاه، پیستوریوس را که بی اختیار اشک می ریخت، وکیلش آرام کرد و از او خواست که به جای گریستن بر روند دادرسی تمرکز کند. پیستوریوس طی اظهارات کتبی خود در دادنامه اش نوشته است که از مرگ دوست دخترش بی اندازه متأثر است.

چند کمپانی معظم ورزشی(از جمله نایکی و اوکلی) که اسکار پیستوریوس را به عنوان یکی از چهره های تبلیغاتی خود برگزیده بودند، قراردادهای خود با او را به طور یکجانبه لغو کرده اند. پیستورریوس از تمامی رقابت های ورزشی آینده که قرار بوده در آنها شرکت کند، نیز حذف شده است.
XS
SM
MD
LG