لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

دزدان دریایی کارائیب در امواج غریب ، به دنبال چشمه حیات!


The rally against U.S. beef began at dusk on a warm spring evening in downtown Seoul, South Korea, May 2, 2012. (S. Herman/VOA)
The rally against U.S. beef began at dusk on a warm spring evening in downtown Seoul, South Korea, May 2, 2012. (S. Herman/VOA)

درسال ٢٠٠٣ یک فیلم ماجراجویانه براساس یکی از محبوب ترین سرگرمی های پارک تفریحی «دیسنی لند» ساخته شد که در مدت کوتاهی تبدیل به یکی ازپرتماشاگرترین فیلم های تاریخ سینما در سطح جهان شد.

همین مسئله باعث شد تا ساختن این فیلم پرطرفداربا استفاده از موضوع های مختلف ادامه پیدا کند و امروز چهارمین فیلم از سری فیلم های «دزدان دریائی کارائیب» به نام «امواج غریب» به روی اکران آمده است. فیلمی که در نخستین دو روز آغاز نمایش رکورد فروش گیشه تازه ای بجای گذاشته است.

این بارهم «جانی دپ» در نقش «کاپیتان جک اسپارو» درفیلم دزدان دریایی کارائیب ظاهر می شود. کاپیتان جک در فیلم «امواج غریب» یک بار دیگر به ستیزه جوئی علیه مقامات بریتانیایی قرن ١٨ می پردازد و کشتی خود را به امید یافتن گنج های مفقوده در آب های ناشناخته هدایت می کند. اما این بار گنجینه ای که «کاپیتان جک» به دنبال آن است، چشمه حیات و دست یافتن به جوانی ابدی است!

نقشه ای برای رسیدن به این چشمه اسطوره ای به دست یکی از دزدان دریایی به نام «باربوسا» افتاده است:

باربوسا: «جک، اگه ما بتونیم این چشمه رو پیدا کنیم …دیگه هیچوقت نمی میریم…این یک ورق برنده است..میفهمی چی میگم؟»

جک: «آره..میفهمم..تنها چیزی رو که نمی فهمم این کلاه گیس احمقانه ای است که سرت گذاشتی!»

در این فیلم تازه، جفری راش یک بار دیگربا لباس های اشرافی و موهای فر زده درنقش رقیب پرزور و دشمن ابدی «جک اسپارو» ظاهر می شود:«باربوسا یک شخصیتیه که می خواد هرطور شده به زندگی ادامه بده. اون خوب می دونه که روزهای جوانی اش دیگه برنمی گرده. بخاطر همین هم به دشمن می پیونده و البته این کار برای او به آسانی آب خوردنه و خوب جک اصلا از این مسئله خوشحال نیست...که خودش خیلی خوبه چون همین چیزهاست که تنش های فیلم را بوجود میاره.»

به این صورت کاپیتان جک (جانی دپ)، آنجلیکا(پنه لوپه کروز)، بلک بیرد (ایان مک شین) و دزدان دریایی همراه آن ها به جزیره ای می رسند که امیدوارند در آنجا به «چشمه حیات» دست پیدا کنند.

اما در این ماجراجویی همه آن ها یک دشمن مشترک دارند. بلک بیرد که نقش او را «ایان مک شین» بازی می کند:«بلک بیرد یکی از معروف ترین دزدان دریایی آن دوران بود. نکته جالب اینجاست که او هیچوقت مجبور نشد کسی را بکشد. چون پیش از رسیدنش همه از ترسشون فرار می کردند. کشتی اش ترسناک بود و او اولین کسی بود که پرچم معروف دزدان دریایی یا همان جمجمه و استخوان را برفراز کشتی خودش افراشت. همین هم باعث شده بود که همه از دیدن این پرچم و دورنمای کشتی از ترس به لرزه بیفتند. او ترسناک ترین دزد دریایی تاریخ بود.»

دستیار «بلک بیرد» و شخص دوم کشتی ، دختر او «آنجلیکا»(پنه لوپه کروز) است. دختری آتشین مزاج که پیش از این ها مدتی هم روابط عاشقانه ای با «کاپیتان جک» داشته است. یعنی درواقع حتی پیش از اولین فیلم از سری فیلم های «دزدان دریایی کارائیب»!

پنه لوپه کروز بازیگر اسپانیایی برنده اسکار می گوید:«من خوشحالم که به مدت سه ماه قبل از اینکه صحنه های داخلی را فیلمبرداری کنیم توانستم در صحنه های خارجی که درهاوایی فیلمبرداری می شد شرکت داشته باشم. این مسئله خیلی به من کمک کرد که اصولا بفهمم دزد دریایی یعنی چی؟ چون این نوع داستان ها خیلی خیلی از دنیای واقعی و امروزی که ما در آن زندگی می کنیم دوره. اینجورشخصیت ها مثل شخصیت «آنجلیکا» آنقدر دور از دسترسند که فقط به کمک قدرت تخیل میتونید اون ها رو به صورت یک آدم زنده و چند بعدی ارائه بدین. بهمین خاطر حضور در میان اون مناظرزیبای طبیعی در هاوایی خیلی به من کمک کرد.»

فیلم «دزدان دریایی کارائیب: امواج غریب» در چند منطقه استوایی دیگر از جمله «پورتوریکو» فیلم برداری شده و بخش هایی از آن هم با استفاده از اماکن تاریخی دربریتانیا ساخته شده است.

«راب مارشال» کارگردان فیلم دزدان دریائی کارائیب چهارم که پیش از این ها فیلم «شیکاگو» و «٩» را کارگردانی کرده است می گوید ساختن این فیلم هرچند با کارهای دیگر او تفاوت دارد اما برایش از جنبه های سینمایی و آشنای زیادی برخوردار بوده است:«مثل یک فرار کوتاه به یک زمان و مکان دیگه است…موضوعی که ریشه های عمیقی در سینمای آمریکا دارد. من از این نوع فیلم ها همیشه خوشم می آمد و وقتی قرار شد یکی از آن هارا کارگردانی کنم واقعا خوشحال شدم.»

البته مرکز ثقل داستان های سینمایی «دزدان دریایی کارائیب» جانی دپ است که همه شخصیت ها و ماجراهای فیلم را تحت الشعاع قرار می دهد.این چهارمین باری است که «جانی دپ» در نقش کاپیتان جک اسپارو ظاهر می شود اما این بازیگر می گوید حاضر است درفیلم دزدان دریایی شماره پنج..شش و حتی بیشتر را هم ایفای نقش کند. جانی دپ به شوخی می گوید: «چرا که نه؟ اگرهم انقدر پیرشدم که نتونستم با پای خودم برم سر فیلمبرداری ..اونها میتونن منو با صندلی چرخدار به اونجا بکشن!»

«دپ» درحالتی جدی تر می گوید:« برای من بازی درنقش شخصیتی مثل کاپیتان جک کاریه که ازش خسته نمیشم . نقشی که به عنوان یک بازیگربه من امکانات زیادی برای به کار گرفتن خلاقیت میده. در این نقش نه تنها هرنوع دیوونه بازی ممکنه بلکه این دیوونه بازی ها هردفعه هم بیشتر و بیشتر میشه ..یعنی آدم احساس می کنه بازی با این نقش پایانی نداره.»

کاپیتان جک: «ببینم تو تاحالا این چشمه حیات رو دیدی؟»

کاپیتان تیگ: «اگه دیده بود که الان این ریختی نبود!»

کاپیتان جک: «احمق! اینجا نورش بده!»

درفیلم تازه «دزدان دریایی کارائیب: امواج غریب»، کیث ریچاردز، گیتاریست معروف گروه «رولینگ استونز» نقش پدر کاپیتان جک را بازی می کند. او یک بار دیگر در فیلم قبلی دزدان دریایی کارائیب این نقش را ایفا کرده است. پس از آن که «جانی دپ» اعتراف کرد که برای ساختن قیافه خود به شکل «کاپیتان جک» از قیافه «کیث ریچاردز» الهام گرفته، دست اندرکاران تصمیم گرفتند از ریچاردز دعوت به همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG