لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

پادشاه هلند ماهی دوبار برای مردم مخفیانه خلبانی می کرد


ویلم الکساندر، پادشاه هلند، در کنار همسرش ملکه «ماکسیما»
ویلم الکساندر، پادشاه هلند، در کنار همسرش ملکه «ماکسیما»

زمانی بود که خلبان ها به خاطر شهرت حرفه ای شان میان مردم شاهی می کردند، اما اکنون شاهی پیدا شده است که برای مردم خلبانی می کند.

بنا به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، یکی از خلبان های شرکت هواپیمایی KLM موسوم به خط هوایی سلطنتی هلند، که طی بیش از دو دهه خلبانی هواپیماهای این شرکت را به عهده داشته، کسی نیست جز پادشاه هلند.

ویلم الکساندر، پادشاه ۵۰ ساله هلند، اخیرا در مصاحبه ای با روزنامه هلندی تلگراف اذعان کرد که طی بیش از ۲۱ سال اخیر و به کرات، خلبانی هواپیماهای مسافربری KLM Cityhopper را به عهده داشته است.

شاه ویلم الکساندر که در مصاحبه اش با تلگرام این حرفه نیمه وقت را یک تفریح خوانده، می گوید در این سالها به عنوان کمک خلبان به کابین خلبان می رفته است. او پیش از این نیز مسؤلیت پرواز هواپیماهای باربری خط هوایی «مارتین‌ایر» هلند را به عهده داشته است.

پادشاه هلند می گوید در نقش کمک خلبان دو بار در ماه با هواپیمایی KLM پرواز می کرده است. به گفته او، این کار برای او نوعی استراحت پس از اجرای وظایف سلطنتی اش بوده و در تمرکز کامل نیز به او کمک می کند.

ویلم الکساندر همچنین گفت مدت هاست که برای پرواز با بوئینگ ۷۳۷ که قرار است بزودی جایگزین هواپیماهای KLM شوند تعلیم می دیده است.

به گفته پادشاه هلند، او به عنوان کمک خلبان می توانست از فاش کردن هویتش برای مسافران خودداری کند.

از سوی دیگر نیز به دنبال حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، دسترسی مسافران به کابین خلبان کاملا ممنوع شده و به همین خاطر هویتش به عنوان پادشاه هلند دست کم تا پیش از انتشار این خبر همچنان از مسافران پنهان مانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG