لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

خلبان هواپیمای کره ای تحت آموزش بود


هواپیمایی آسیانا می گوید خلبان هواپیمایی که روز شنبه در فرودگاه سان فرانسیسکو سقوط کرد، هنوز دوره آموزشی اش برای پرواز با بوئینگ ٧٧٧ تکمیل نشده بود و برای اولین بار با این نوع هواپیما فرود می آمد.

این خطوط هواپیمایی متعلق به کره جنوبی روز دوشنبه گفت که تجربه پرواز این خلبان با بویینگ ٧٧٧ ، ٤٣ ساعت و در مجموع بیش از ٩٠٠٠ ساعت بوده است. در پرواز روز شنبه یک خلبان باتجربه تر به عنوان کمک خلبان در کابین خلبانی حضور داشت.

کارشناسان آمریکایی می گویند هنوز خیلی زود است تا درباره علت دقیق سانحه ابراز نظر کرد اما سرعت هواپیما به هنگام نزدیک شدن به باند فرود به وضوح کمتر از حد لازم بود و به نظر می رسد که خلبان در میانه راه تصمیم به فرود را ناگهان عوض کرده است.

دبورا هرسمن، رئیس هیات ملی امنیت حمل و نقل آمریکا روز شنبه گفت که درخواست «شفاهی» خلبان برای لغو فرود تنها یک و نیم ثانیه قبل از برخورد هواپیما به زمین ابراز شده که برای پرهیز از سانحه خیلی دیر بود. این سقوط دو کشته و ده ها مجروح برجای گذاشت.

به گفته خانم هرسمن آژیر «از کار افتادن موتور هواپیما» چند ثانیه قبل از سانحه در کابین خلبان به صدا درآمده بود.

یکی از دو جانباخته سانحه، دختر ١٦ ساله چینی بود که همراه با ٣٠ دانش آموز دیگر و آموزگارانشان برای اردوی تابستانی به آمریکا می رفتند.

هواپیما اول از شانگهای پرواز کرده و با توقفی در کره جنوبی عازم سان فرانسیسکو شده بود.


شاهدان می گویند اول دم هواپیما با زمین برخورد کرد سپس کابین مسافران آتش گرفت.

مقامات خطوط هواپیمایی آسیانا می گویند هواپیما هیچ گونه نقص مکانیکی نداشت و هوا نیز به هنگام فرود صاف بود.

پس از هواپیمایی ملی کره، آسیانا، دومین خطوط هواپیمایی بزرگ کره جنوبی است.
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و شی جیپینگ، رئیس جمهوری چین، به آسیب دیدگان و خانواده قربانیان حادثه تسلیت گفتند. رئیس جمهوری چین همچنین به دیپلمات های این کشور دستور داده تا برای کمک به سانحه دیدگان هرآنچه می توانند انجام دهند.
XS
SM
MD
LG