لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

غار باستانی پیده خوزستان، همچنان در آتش


غار باستانی پیده خوزستان، همچنان در آتش
غار باستانی پیده خوزستان، همچنان در آتش

بیش از یک ماه و چند روز از آتش سوزی غاز پیده، شهرستان لالی خوزستان می گذرد و سازمان های مسئول از جمله: سازمان میراث فرهنگی، سازمان آتش نشانی، و سازمان امداد و نجات هلال احمر تاکنون کوچکترین تلاشی برای خاموش کردن این مکان نکرده اند.

براساس اسناد بدست آمده و پژوهش های رومن گریشمن، این غار باستانی سکونتگاه انسان های پارینه سنگی در پانزده هزار سال پیش بوده از این رو، در صورت کاوش های باستان شناسی اشیا و وسایل، اجساد و آثار هنری آن دوران می تواند به عنوان یکی از منابع بزرگ تاریخ این منطقه مورد مطالعه قرار گیرد.

رییس‌آتش نشانی لالی با تایید وقوع آتش‌سوزی در غار تاریخی پبده و عدم تجهیزات لازم برای خاموش کردن آتش غار پیده گفت: در مقر آتش‌نشانی منطقه لالی تنها یك ماشین آتش‌نشانی با گنجایش دوهزار لیتر آب وجود دارد.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان خوزستان نیز از وجود امكانات لازم برای اطفای حریق خبر داده اما گفته است: هنوز درخواستی برای كمك به ما ارسال نشده است.

مدیر كل مدیریت بحران استان خوزستان: در صورتی كه فرمانداری و ستاد بحران منطقه مورد نظر نتواند مشكل را حل كند، موظفند موضوع را به ستاد بحران استان خوزستان اطلاع دهند و ستاد بحران استان نیز در صورت ناتوانی در حل مشكل باید در سطح ملی درخواست كمك كند.

رییس اداره محیط زیست مسجد سلیمان آتش‌سوزی غار پبده را بر اثر بی‌احتیاطی عشایری دانست كه در آنجا آتش روشن كردند.

اما ایوب سلطانی، دبیر اجرایی انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی مسجدسلیمان نیز به ایسنا گفت: عده‌ای محوطه‌ غار تاریخی پبده در لالی كه جزو نخستین سكونتگاه‌های انسان در فلات ایران است، آتش زدند. آتشی كه احتمالا توسط حفاران غیرمجاز یا عواملی دیگر ایجاد شد، غار را فرا گرفت و دود غلیظی تمام سطح غار و فضای اطراف آن را اشباع كرد و این اتفاق سبب مرگ هزاران خفاش ساكن در این غار شده است.

غار «پبده» در سال ۱۹۴۹ میلادی توسط پروفسور رومن گریشمن ــ باستان‌شناس، شرق‌شناس، مورخ فرانسوی و نویسنده‌ی كتاب «تاریخ ایران از آغاز تا اسلام» ــ بررسی و گمانه‌زنی شد. این گمانه‌زنی به‌صورت آزمایشی بود و در عمق سه و نیم متر به خاك بكر رسید. هم‌چنین در گزارش‌های گریشمن آمده است كه ما نخستین‌بار در ایران، بقایای انسان دوره‌ اواخر میان‌سنگی و اوایل نوسنگی با پیشینه‌ی حدود پانزده هزار سال را در این غار كشف كرده‌ایم. حدود هفتاد سال پیش، رومن گریشمن از غار پبده در شهرستان لالی خوزستان دیدن كرد و ابزارهای سنگی مانند تبر، نیزه و چاقویی را كه قدمت آنها پانزده هزار سال تخمین زده شد، پیدا كرد.

لامی زاده فرماندار لالی در این باره گفت: سال پیش، پرونده‌ی ثبت ملی این غار به پایگاه پژوهشی سازمان فرستاده شد؛ اما تا كنون تملكی بر غار نداشته است و نمی‌تواند به‌منظور حفاظت، مانع استفاده‌ی مردم از آن شود. در صورت ثبت شدن غار «پبده» در فهرست آثار ملی، می‌توان از ورود برخی افراد به غار و بروز چنین اتفاق‌هایی مانع شد.

فرماندار لالی افزود: پروفسور گیرشمن نظر خود را درباره‌ی تاریخی بودن غار «پبده» و قدمت پانزده هزار ساله‌ی آن داده است؛ ولی تا كنون كارشناسان و دانشمندان ما نظر كارشناسی خود را اعلام نكرده‌ و قضیه‌ای را درباره‌ی این غار حل نكرده‌اند.

XS
SM
MD
LG