لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

گزارش: دو گيتار ساخت پيکاسو در موزه هنرهای مدرن نيويورک


گزارش: دو گيتار ساخت پيکاسو در موزه هنرهای مدرن نيويورک
گزارش: دو گيتار ساخت پيکاسو در موزه هنرهای مدرن نيويورک

دو گيتارشکننده و پيش پا افتاده که توسط پيکاسو ساخته شده اند در موزه هنرهای مدرن نيويورک سيتی جايگاهی مهم را به خود اختصاص داده اند.

مجسمه دو گيتار مرکز توجه نمايشگاه جديد پيکاسو در موزه هنرهای مدرن نيويورک شده است.

اين نمايشگاه با عنوان «پيکاسو: گيتارها ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۴» بخش به ندرت ديده شده ای از استعدادهای اين هنرمند اسپانيايی است.

در قلب نمايشگاه دو گيتار يکی ساخته شده از ورقه های آهنی و سيم، در سال ۱۹۱۴ و ديگری از مقوا کاغذ نخ و سيم رنگ شده در سال ۱۹۱۲ قرار گرفته است. هر دو گيتار به وسيله خود پابلو پيکاسو به موزه اهدا شده است.

اَن اوملند، متصدی بخش نقاشی و مجسمه موزه هنرهای مدرن، ميگويد: «اين دو اثر که پيکاسو در اوايل سالهای هفتاد به موزه اهدا کرد در واقع مجسمه چيزی هستند که تا آن موقع ديده نشده بود. تصورش را کنيد تا آن زمان وقتی صحبت از مجسمه می شد فکر ميکرديد از برنز يا مرمر ساخته شده است. چيزی که جامد، سنگين و شاعرانه است مثل اندام بدن يک جنگجو، اما پيکاسو تصميم گرفت که مجسمه ای از يک شيئ معمولی را مثل کاردستی درست کند آنهم با تکنيک های ساده کودکانه.»

حدودِ دوازده طراحی و تابلوی رنگ روغن پيکاسو که در آنها گيتار به چشم می خورد نيز بخشی از اين نمايشگاه است از جمله تابلوهای «ميز بار با گيتار» و «گيتار و فنجان قهوه.»

خانم اوملند می گويد از تصوير گيتار تنها برای نشان دادن مهارت پيکاسو در کشيدن شکل اشياء استفاده شده است و ادامه می دهد: «گيتار زياد می بينيم. ولی به نظر من ويولون هم زياد می بينيم کلّی بطری گيلاس شراب حتی کله انسان و اينها چيزهايی هستند که به نظر من تصوير گيتار اجازه ميدهد شما ببينيد. فکر ميکنم اين يک محاوره ساده و ابتدايی شکل ها و فرم هايی است که پيکاسو در آن لحظه از آنها استفاده ميکرده است.»

اين نمايشگاه مجموعه ای از آثار پيکاسو را از سراسر جهان در يک مکان گرد هم آورده است. اَن اوملند می گويد: «چيزی که شما اينجا ميبينيد حدود ۶۵ قطعه است که از ۳۵ گرد آورنده خصوصی و دولتی مختلف از سراسر جهان به اينجا آورده شده است. يازده تا از آنها متعلق به خود موزه هنرهای مدرن است. اين نمايشگاه می خواهد به ديدار کنندگان اين فرصت رب بدهد که اين آثار را دوباره بر يک دامنه بزرگتری ببينند. در اين نمايشگاه شما کارهايی راو روی بوم می بينيد که بعضی ها را بر روی کاغذ کارهای کلاژ داريم. ميديا، نقاشی و حتی عکسهايی که پيکاسو گرفته است نيز مثل مجسمه هايش از کارهايی است که شايد کسی تا حالا از آنها اطلاعی نداشته است. تمام اين آثار در مدت کوتاه آن دوسال خلق شده اند.»

درهای نمايشگاه «پيکاسو: گيتارها ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۴» از سيزدهم ماه فوريه تا ششم ماهِ ژوئن در موزه هنرهای مدرن نيويورک سيتی به روی عموم باز است.

XS
SM
MD
LG