لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

نمایش آثار پابلو پیکاسو برای اولین بار در مراکش


آرشیو
آرشیو

آثار پابلو پیکاسو، نقاش مشهور اسپانیایی، برای اولین بار در مراکش به نمایش در آمده است.

این نمایشگاه با عنوان «فیسینگ پیکاسو» یا «چهره به چهره با پیکاسو»، در موزه هنرهای مدرن و معاصر محمد ششم، در رباط پایتخت مراکش گشایش یافته است؛ و شامل ۱۱۵ قطعه اثر از هنرمند فقید است.

این مجموعه شامل نقاشی، مجسمه، سرامیک، و آثار چاپی است که همه از فرانسه، از موزه ملی پیکاسو – پاریس وام گرفته شده اند.

کولین زلال، مسئول نمایشگاه می گوید انتخاب آثاری که می خواست با خود به مراکش بیاورد، از میان کلکسیون وسیع موزه پاریس، کاری چالش برانگیز بود. او می گوید امیدوار است که بهترین شاهکارهای پیکاسو را برای مردم مراکش به نمایش گذاشته است.

خانم زلال به خبرگزاری رویترز گفت: «امیدوارم این آثار منتخب، مورد رضایت بازدید کنندگان قرار بگیرد. کاری که در اینجا کردیم، خواسته ایم گوناگونی و تنوع آثار پیکاسو را نشان بدهیم. در عین حال نقاشی ها، مجسمه ها، طراحی ها، حکاکی ها، و کارهای سرامیک اش را به نمایش بگذاریم. چون پیکاسو مدام در حال تجربه کردن کارهای جدید بود، که یکی از هدف های اصلی مان در انتخاب این مجموعه بود.»

نقاش کوبیست که در سال ۱۹۷۳ در ۹۲ سالگی در گذشت، یکی از با نفوذترین هنرمندان قرن بیستم میلادی، در سراسر جهان، محسوب می شود.

پیکاسو با خلق سبک کوبیسم - یعنی در هم شکستن ظاهر یک تصویر به یک سری قطعات مسطح و تغییر نقطه دید، اصول متعارف و سنتی هنر را نیز در هم شکست.

عبدالعزیز ادریس، مدیر موزه انتظار دارد که این نمایشگاه رکورد بازدید کنندگان را بشکند و امیدوار است که گشایش این نمایشگاه مهم، کمک کند تا «موزه هنرهای مدرن و معاصر محمد ششم»، در نقشه دنیای هنر قرار گیرد.

آقای ادریس گفت: «این نمایشگاه تاریخی است. چون ۱۱۵ اثر را به نمایش گذاشته که حد اقل نیمی از آنها آثار خیلی مهم موزه هستند که برای ما خیلی مسئله مهمی است. نشان میدهد که الان ما در مراکش می توانیم آثار هنرمندهای برجسته و مهم را جذب کنیم.»

نمایشگاه «چهره به چهره با پیکاسو» تا آخر ماه ژوئیه به روی عموم باز خواهد ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG