لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۴

انتشار آهنگ «پرسه در بهار» در کانادا به مناسبت نوروز


رهام بهمنش نوازنده پیانو و آهنگساز ساکن کانادا به مناسبت نوروز آهنگی ساخته که حال و هوایی بهاری دارد، او این قطعه موسیقی را با همراهی پسرش سهراب در شهر ونکوور ضبط کرده است.

«پرسه در بهار» با سازهای پیانو و تنبک نواخته شده و اثری شاد و ریتمیک است.

رهام بهمنش عقیده دارد نوروز یادآور دو حس موازی است، شادی بزرگی و شیرینی که با تمامی طراوت و زیبایی ها، با نگاه نوستالوژیک وغمی شیرین همراه می شود.

او سال گذشته اثری به نام «هوای کودکی» ساخت که بیانگر نگاه نوستالوژیک یا همان غم شیرین است، اما امسال تصمیم گرفت تا آهنگ دیگری بسازد تا معرف جنبه شادی بزرگ و شیرین نوروز باشد.

رهام بهمنش در گفتگو با صدای امریکا می گوید :« در درازای تاریخ، ادیبان و هنرمندان بودند که همواره تلاش کردند نوروز، این جشن بزرگ نیاکان ما را به ویژه پس از حمله اعراب و اشغال ایران، حفظ کنند وبه همین دلیل بعنوان یک ایرانی مهاجر، برای حفظ این آیین باستانی و کهن تلاش می کنم.»

رهام بهمنش و پسرش سهراب
رهام بهمنش و پسرش سهراب

رهام بهمنش چند سالی است به دلیل محدودیت های موجود در ایران به کانادا مهاجرت کرده است و فعالیت های هنری خود را در شهر ونکوور ادامه می دهد.

او برای آفرینش آثارش از تجربیات شخصی یا مشاهدات روزانه خود الهام می گیرد، ایده پرسه در بهار نیز در چین شرایطی و در یک روز سرد زمستانی شکل گرفت

رهام بهمنش به صدای آمریکا می گوید :« در حال قدم زدن در یکی از خیابان های شهر بودم که ایده این آهنگ به ذهنم خطور کرد، وقتی حس می کنم قطعه ای قابلیت پرداخت دارد آن را با تلفن ضبط می کنم. در طول مسیر یک پیانوی قدیمی و ناکوک را کنار ساختمان شهرداری دیدم و نت های اولیه را همانجا زدم.»

موزیک ویدئوی پرسه در بهار در یکی از مراکز هنری شهر ونکورر فیلمبرداری شده است و در تولید این اثر تعدادی از هنرمندان و هنردوستان ایرانی مشارکت داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG