لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

افزایش تنش در منطقه؛ پاکستان از شرکت‌های هواپیمایی خود خواست از حریم هوایی ایران اجتناب کنند


پاکستان از خطوط هواپیمایی ملی و سایر خطوط هوایی خصوصی خواسته است تا از حریم هوایی ایران اجتناب کنند.

به گزارش «دیلی پاکستان»، از شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان و سایر شرکت‌های هواپیمایی که از آسیای مرکزی و اروپا می‌آیند، خواسته شده است تا هنگام عبور از مسیر مسقط، وارد پاکستان شوند.

علاوه بر این، از پروازهایی که از امارات متحده عربی و عربستان سعودی به مقصد پاکستان انجام می‌شوند نیز خواسته شده تا از حریم هوایی ایران استفاده نکنند.

پیش از این، اداره هوانوردی پاکستان، ضمن تشدید نظارت‌ها بر پروازهایی که وارد پاکستان می‌شوند، سطح هوشیاری و مراقبت به ویژه در مرزهای غربی را بالا برده بود.

همزمان، دبیرکل سازمان ملل متحد از تنش‌های جاری میان ایران و پاکستان «به شدت» ابراز نگرانی کرده و از هر دو کشور خواسته است تا «نهایت خویشتنداری» را برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها به کار گیرند.

دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای تأکید کرد که تمامی نگرانی‌های امنیتی میان دو کشور باید از «راه‌های مسالمت‌آمیز» و از طریق گفتگو و همکاری، مطابق با اصول حاکمیت، تمامیت ارضی و حُسن همجواری برطرف شود.

پیشتر، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در کنفرانس خبری روز ٢٨ دی گفت که ایالات متحده خواستار «خویشتن‌داری همه طرف‌ها» است.

به گفته او، واشنگتن اظهارات دولت پاکستان درباره اهمیت «روابط همکارانه» میان اسلام‌آباد و همسایگانش را «سازنده» و «مفید» می‌بیند.

عارف علوی، رئیس جمهوری پاکستان علاوه بر این تأکید کرده بود که پاکستان، تمامی اقدامات لازم را برای دفاع از خاک خود انجام خواهد داد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه‌ای گفت در عین حال که به سیاست «حسن همجواری» و «برادری» بین دو ملت و دو دولت پایبند است، «امنیت مردم» و «تمامیت ارضی کشور» را «خط قرمز» خود می‌داند.

XS
SM
MD
LG