لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

روایت تصویری عکاس زن ایرانی از سیل اخیر و مشکلات مردم


«آی تای شکیبافر» عکاس جوان ایرانی و مدرس دانشگاه با سفر به مناطق سیل زده ایران، گوشه هایی از درد و رنج مردم و خسارات وارده به این مناطق را به تصویر کشیده است.

او پس از جاری شدن سیل اخیر در ایران به نواحی مختلفی چون آق قلا و گمیشان در گرگان، پل دختر در خرم آباد یا مناطق اطراف اهواز مانند بامدژ، عین دوز، سوسنگرد و حمیدیه دراستان خوزستان سفر کرد تا از نزدیک شاهد وضعیت موجود باشد.

آی تای شکیبافر در گفتگو با صدای آمریکا می گوید، بعنوان یک عکاس این رسالت را داشتم تا با سفر به این مناطق، مشاهدات خود را از طریق این عکس ها صادقانه با مردم در میان بگذارم.

اما علی رغم حضور نیروهای امدادی و ارسال کمک های مردمی قابل توجه به این مناطق در هفته های اخیر، آی تای شکیبافر شرایط زندگی سیل زدگان را سخت و دشوار توصیف می کند.

او با اشاره به خسارات هنگفتی که این سیل به کشاورزی و دامداری در این مناطق وارد کرده، ورود فاضلاب و آبهای آلوده به شهرها و روستاها را یکی از مهمترین مشکلات سیل زدگان می داند چرا که باعث شیوع بیماری های واگیردار و پوستی شده است.

آی تا شکیبافر با اشاره به محدودیت ها و مشکلاتی که در چنین سفرهایی برای عکاسان زن ایرانی وجود دارد، خواستار رفع تبعیض های جنسیتی در این زمینه شد.

او می گوید در این سفرها عکاسان مرد آزادی عمل بیشتری دارند، این در حالی است که عکاسان زن با چالش های زیادی برای انجام وظیفه و رسالت خبری خود مواجه هستند و با محدودیت های اجتماعی، تابوهای فرهنگی یا قوانین رسمی یا نانوشته بسیاری روبرو می شوند.

آی تای شکیبافر عکس های خود از سفر به مناطق سیل زده را از طریق شبکه های اجتماعی و برخی رسانه های خبری منتشر کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG