لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

ابراز نگرانی مقامات در کنفرانس «آسه آن» از اظهارات رئیس جمهوری فیلیپین


اظهارات رادریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، که ضمن مقایسه خود با هیتلر گفته قصد دارد سه میلیون معتاد فیلیپینی را بکشد، واکنش سران کشورهای مختلف را در پی داشته است، واکنش هایی که در کنفرانس آسه آن در هاوایی مطرح شده است.

کنفرانس وزیران دفاع ده کشور عضو سازمان کشورهای جنوب شرقی آسیا ، آسه آن، روز جمعه به میزبانی اشتون کارتر، وزیر خارجه آمریکا، در هاوایی در حالی برگزار شد که تنش در منطقه دریای جنوب چین همچنان ادامه دارد.

اما آنچه که بیشتر به تنشهای این منطقه دامن می زند، رفتار و گفتار اخیر رادریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، است که خود را با هیتلر مقایسه کرده و گفته است می خواهد سه میلیون معتاد به مواد مخدر را اعدام کند.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، در واکنش به سخنان اخیر رئیس جمهوری فلیپین گفت «اظهارات رئیس جمهوری فیلیپین را موجبی برای دردسر و بروز مشکلات می بینم.»

روابط آمریکا و فیلیپین تا چندی پیش مساعد و بدون چالش بود. در ماه آوریل گذشته، اشتون کارتر در سفر خود به فیلیپین حسن روابط دو کشور را ستود. اما با انتخاب رادریگو دوترته به عنوان رئیس جمهوری فیلیپین و اظهارات وی علیه رئیس جمهوری آمریکا و همچنین مقایسه خود با هیتلر این روابط در حال تیره شدن است.

XS
SM
MD
LG