لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

پیروزی آکینو در انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین قطعی به نظر می رسد


به نظر می رسد سناتور بنینو آکینو، به سوی پیروزی قاطعی در انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین پیش می رود.

با تکمیل شمارش آرا در بیش از ۷۵ درصد حوزه ها، آکینو، پسر دو تن از محبوب ترین سیاستمداران پیشین فیلیپین، بیش از ۴۰ درصد رای ها را به دست آورده است. نزدیکترین رقیب او، ژوزف استرادا رییس جمهوری سابق ۲۶ درصد رای ها را تصاحب کرده است.

برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری در فیلیپین شکست خود را در انتخابات پذیرفته اند و به سناتور بنینو آکینو برای آنچه به نظر می رسد پیروزی قاطع او باشد، تبریک می گویند.

مانوئل ویلار، کاندیدای حزب ناسیونالیستا، نخستین کسی بود که روز شنبه به شکست خود اعتراف کرد و گفت کشور با چالش هایی عظیم روبرو است و همه باید به اتفاق کار کنند.

گلوریا آرویو، رییس جمهوری فعلی یک تیم انتقالی برای تسهیل انتقال قدت تشکیل داده است.

آکینو، پسر دو تن از محبوب ترین سیاستمداران سابق فیلیپین، بیش از ۴۰ درصد رای ها را به دست آورده است. نزدیکترین رقیب او، ژوزف استرادا، رییس جمهوری سابق ۲۶ درصد رای ها را تصاحب کرده است.

آکینو روز سه شنبه عهد خود را به مبارزه با فساد تکرار کرد. دولت خانم آرویو، رییس جمهوری فعلی، با اتهامات فساد روبرو بود.

انتخابات ریاست جمهوری، با خشونت و مشکلات تکنیکی همراه بود، با این حال مقامات رای گیری را موفقیت آمیز نامیدند و ستودند.

سفارت آمریکا در مانیل گفت مردم فیلیپین باید به روند انتخابات کشور خود افتخار کنند.

پدر آقای آکینو، که او نیز بنینو نام داشت، در آمریکا، برای مخالفت با دیکتاتوری فردیناند مارکوس به آمریکا تبعید و در سال ۱۹۸۳ پس از بازگشت از تبعید ترور شد. مادرش، کورازون آکینو که سال پیش در اثر سرطان درگذشت، مارکوس را در سال ۱۹۸۶ از طریق جنبش «قدرت مردم» برکنار ساخت و دموکراسی را به فیلیپین بازگرداند.

XS
SM
MD
LG