لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۰

اعتراض مردم فیلیپین به تشییع جنازه دیکتاتور پیشین


اعتراص های خیابانی به تشییع جنازه رسمی فردیناند مارکوس، دیکتاتور پیشین فیلیپین
اعتراص های خیابانی به تشییع جنازه رسمی فردیناند مارکوس، دیکتاتور پیشین فیلیپین

صدها تن از مردم فیلیپین در اعتراض به تشییع جنازه رسمی فردیناند مارکوس، دیکتاتور پیشین آن کشور در مانیل دست به تظاهرات زدند.

تشییع جنازه رسمی فردیناند مارکوس قرار است با تایید رادریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، و در ماه آینده برگزار شود. تظاهرکنندگان روز یکشنبه ۲۴ مرداد در هوایی طوفانی و بارانی در پارک ریزال در سواحل مانیل تجمع کردند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از پلیس فیلیپین گفت شمار تظاهرکنندگان به ۱۵۰۰ نفر می رسید که پلاکاردهایی با نوشته "مارکوس یک قهرمان نیست" به دست داشتند. یک گروه فعالان چپگرای فیلیپین اعلام کرد قصد دارد با جمع آوری امضا از دیوانعالی آن کشور بخواهد از آنچه بی عدالتی بزرگ در حق قربانیان نقض حقوق بشر خوانده، جلوگیری کند.

خانواده فردیناند مارکوس پس از مرگ او در تبعید در سال ۱۹۸۹ بدن او را حفظ کرده و در موزه ای در شهر باتاک در فیلیپین به نمایش گذاشته اند. خانواده مارکوس خواستار برگزاری یک خاکسپاری رسمی و باشرفانه برای او هستند و می خواهند در گورستان قهرمانان خاک شود.

فردیناند مارکوس در سال ۱۹۶۵ به عنوان رئیس جمهور فیلیپین انتخاب شد و در سال ۱۹۷۲ حکومت نظامی در سراسر کشور اعلام کرد و به عنوان یک دیکتاتور تا سال ۱۹۸۶ بر قدرت ماند. فردیناند مارکوس در یک انقلاب عمومی در کشور در سال ۱۹۸۶ از قدرت برکنار شد.

XS
SM
MD
LG