لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۲

پيمان صلح جبهه مورو با دولت فيليپين به امضا رسيد


جبهه آزاديبخش اسلامی مورو، سازمان مسلمانان مخالف دولت فيليپين پس از چند دهه دشمنی و درگيری خشونت بار، روز دوشنبه، در مراسم رسمی پيمان صلحی با دولت آن کشور به امضا رساند.

بر اساس پيمان صلحی که نقشه راه صلح نهايی خوانده می شود، اقليت مسلمان در جنوب فيليپين از استقلال داخلی برخوردار خواهد شد و در قبال آن، به چهل سال درگيری های خشونت بار که ده ها هزار کشته بر جای گذاشته است، خاتمه خواهد داد. اين پيمان در حضور بنينو آکينو رييس جمهوری فيليپين و حاج مراد ابراهيم رهبر جبهه مورو، و نجيب رزاق نخست وزير مالزی که برای اين پيمان ميانجيگری کرده است، به امضا رسيد.

رييس جمهوری فيليپين با تأکيد بر وظائف و تعهدات طرفين در اين توافق گفت: کارهای زيادی بايد برای بهره برداری از ثمرات اين پيمان انجام شود. ما بايد به وظائف مان عمل کنيم و مردم کشورمان را رهبری کنيم و به روياهايمان دست بيابيم.

اين پيمان ۱۳ صفحه ای خطوط کلی توافق بين دو طرف، از جمله تعيين منطقه مستقل مسلمانان و درآمدهای منطقه ای آن ها را، ترسيم کرده است. بر اساس اين توافق ارتش ۱۱ هزار نفری مخالفان به تدريج منحل خواهد شد.

رهبر مسلمانان فيليپين نيز با تأکيد بر اينکه برای برقراری صلح دست دوستی و همکاری دراز می کند، گفت: امروز ما برای عبور از اين دوران تاريخی در جهت بازسازی کشورمان، برقراری عدالت و خاتمه دوران خشونت و بازگشت به زندگی عادی، دست دوستی و همکاری به رييس جمهوری و مردم فيليپين دراز می کنيم.

کشورهای غربی از وجود گروه ابو سياف، گروه کوچک اسلام گرايان افراطی وابسته به القاعده که با مخالفان مسلمان در فيليپين همکاری می کردند، نگرانند. اما اميد آن می رود که پيمان صلح جبهه مورو با دولت فيليپين به قطع همکاری با گروه های افراطی، و به انزوای آن ها بينجامد.
XS
SM
MD
LG