لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

فيليپين: توافق صلح تاريخی با شبه نظاميان اسلامگرا


دولت فيليپين و شبه نظاميان اسلامگرای آن کشور به توافق صلح تاريخی دست يافتند. اين توافق پس از درگيريهای ۴۰ ساله ای به دست آمد که بيش از ۱٢۰ هزار نفر در آن کشته شده اند.بنيگنو آکينو رياست جمهوری فيليپين با اعلام اين خبر تاکيد کرد دستيابی به صلح راه را برای توسعه اقتصادی و سياسی مناطق محروم جنوب کشور باز می کند.

در توافق دولت و شبه نظاميان جبهه آزاديبخش اسلامی مورو، نقشه راهی برای تشکيل يک منطقه خودمختار ارائه شده است. اين منطقه خودمختار تا پيش از پايان دوره رياست جمهوری آقای آکينو در سال ٢۰۱۶ در جنوب فيليپين شکل خواهد گرفت و به اقليت اسلامگرای آن کشور قدرت سياسی و اقتصادی بيشتری خواهد داد.

در حالی که اکثر جمعيت فيلپين کاتوليک هستند، در مناطق جنوبی، شمار شهروندان مسلمان بيشتر است.

در ۱۵ سال اخير درگيری خشونت آميز بين دو طرف صورت نگرفته و اکنون اميد بسياری برای پای بند بودن طرفین به اين توافق صلح وجود دارد.

مارويک ليئانن مذاکره کننده ارشد دولت فيليپين تاکيد کرد، باوجود موارد اختلاف متعدد، اين توافق آغاز خوبی برای ادامه مذاکرات است. ليئانن می گويد: امضای توافق به معنای صلح فوری نيست اما به دو طرف اجازه می دهد به طرف مقابل نشان دهند که قابل اعتماد هستند، که می توانند به عهدشان برای تغيير اصولی عمل کنند.

اين منطقه خودمختار که محدوده اش بر اساس همه پرسی تعيين می شود، نام خود را از مردم بومی منطقه گرفته و بنگسامورو، خوانده خواهد شد.

در همين حال، اين احتمال وجود دارد که جمعی از اعضاء تندروی جبهه آزاديبخش اسلامی مورو، از اين گروه جدا شوند و به مقاومت ادامه دهند.

شبه نظاميان تندروی منطقه که سابقه ارتباط با شبه نظاميان القاعده را دارند، پس از انتشار خبر توافق صلح، اعلام کردند به نبرد خود برای شکل گيری يک کشور مستقل اسلامگرا ادامه خواهند داد.

قرار است توافق صلح دو طرف ۲۴ مهر ماه به امضا رسد.
XS
SM
MD
LG