لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

درگیری های مرگبار میان نیروهای دولتی فیلیپین و شورشیان کمونیست


درگیری های مرگبار میان نیروهای دولتی فیلیپین و شورشیان کمونیست
درگیری های مرگبار میان نیروهای دولتی فیلیپین و شورشیان کمونیست

در جنوب فیلیپین نیروهای دولتی و شورشیان کمونیست با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری ها که چند روز پیش از آغاز گفتگوهای مرتبط با صلح میان دو طرف در نروژ صورت می گیرد چندین کشته برجای گذاشت.

مقامات ارتشی روز یکشنبه اعلام کردند گروه چریکی ارتش خلق جدید در حمله به شهر مالیتا در استان داوائو جنوبی کدخدای یک روستا را کشتند و همسر او را ربودند. سرابازان نیز که در مسیر کمک به روستاییان بودند، هدف کمین شورشیان قرار گرفتند. گزارش ها از زخمی شدن ۵ سرباز در حین حمله شورشیان حکایت دارد.

یک سرباز فیلیپینی نیز روز شنبه در درگیری با نیروهای شروشی کشته شد. چهار شورشی و یک پلیس نیز در یک درگیری دیگر که روز ۱۸۵شنبه به وقوع پیوست، کشته شدند.نروژ هفته گذشته اعلام کرد که از ۱۴ ژانویه تا ۱۸ ژانویه میزبان مذاکرات صلح میان دو طرف فیلیپینی خواهد بود. این اقدام نروژ، تلاشی بار آغاز دوباره روند رسیدن به صلح میلان دولت فیلیپین و شورشیان کمونیست است.

مذاکرات صلح میان دو طرف در سال ۲۰۰۵ شکست خورد. ارتش خلق جدید فیلیپین، نبردی ۴۰ ساله را در فیلیپین ادامه داده است. ایالات متحده این گروه را جزء سازمان های تروریستی معرفی کرده است. تحلیلگران نظامی می گویند ارتش خلق جدید فیلیپین که در گذشته از حمایت گسترده ای برخوردار بود، اکنون به ۵۰۰۰ عضو کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG