لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

شکایت از رئیس جمهوری فیلیپین در دادگاه لاهه به اتهام قتل‌عام


جود حوزو سابیو، وکیل فیلیپینی، در مقابل ساختمان دادگاه لاهه در هلند شکایتنامه خود از دوترته را نشان می دهد
جود حوزو سابیو، وکیل فیلیپینی، در مقابل ساختمان دادگاه لاهه در هلند شکایتنامه خود از دوترته را نشان می دهد

جود جوزو سابیو، یک وکیل فیلیپینی، از دیوان بین المللی کیفری موسوم به دادگاه لاهه خواسته است تا رئیس جمهوری فیلیپین و یازده مقام دیگر این کشور را به خاطر کشتار هزاران نفر در سه دهه اخیر به اتهام قتل‌عام و جرایم علیه بشریت محکوم کند.

بنا به گزارش نشریه نیوزویک، آقای سابیو، رئیس جمهوری فیلیپین را متهم کرده است به طراحی جنبشی مرگبار علیه جرایم و مواد مخدر که منجر به مرگ و کشتار بیش از ۹۴۰۰ نفر از سال ۱۹۸۸ تا کنون شده است.

رودریگو دوترته در سال ۱۹۸۸ به عنوان شهردار «داوائو سیتی» شهری در جنوب فیلیپین انتخاب شد.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، این وکیل فیلیپینی در شکایتنامه ای ۷۷ صفحه ای که روز ۲۴ آوریل به دیوان لاهه تحویل داده می گوید «وضعیت در فیلیپین نشانگر اعدام و قتل‌عام هایی فجیع و نامشروع است که از زمان شهردار شدن دوترته همچنان ادامه داشته است.»

آقای سابیو وکیل دو مرد فیلیپینی است که مدعی هستند دوترته آنها را برای جوخه اعدام استخدام کرده بود. به گفته این دو مرد، دوترته در زمانی که شهردار داوائو سیتی بوده آنها را برای کشتن قاچاقچیان مواد مخدر و مجرمین بکار گرفته بود که طی آن هزاران نفر اعدام شده اند.

وزیر دادگستری پیشین فیلیپین نیز در ماه اکتبر گذشته خواستار آغاز تحقیقاتی بین المللی، بویژه از سوی دادگاه لاهه، در مورد اقدامات فیلیپین در مبارزه با مواد مخدر در کشور شده بود.

آقای دوترته بارها اتهامات مبنی بر قتل‌عام را چه در سمت شهردار و چه در زمان ریاست جمهوری اش تکذیب کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG