لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

راموس، «قهرمان ملی» فیلیپین در ۹۴ سالگی درگذشت


فیدل والدز راموس، رئیس جمهوری سابق فیلیپین (آرشیو)
فیدل والدز راموس، رئیس جمهوری سابق فیلیپین (آرشیو)

فیدل والدز راموس، رئیس جمهوری سابق فیلیپین و از کهنه‌سربازان جنگ کره و ویتنام، روز یکشنبه در ۹۴ سالگی درگذشت.

راموس به دلیل جدا شدن از حکومت فردیناند مارکوس، دیکتاتور سابق فیلیپین، به هنگام ریاست نیروی پلیس ملی و در نتیجه تسریع خیزش مردمی منجر به سقوط او در سال ۱۹۸۶، برای بسیاری به عنوان یک قهرمان ملی شناخته می‌شود.

او در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٩٩٢ به پیروزی رسید و متعاقب آن صلح، ثبات، و رشد اقتصادی در فیلیپین برقرار شد.

فرزند فردیناند مارکوس که در انتخابات اخیر به عنوان رئیس جمهوری فیلیپین انتخاب شده است، درباره او گفت: «میراث ریاست جمهوری‌اش همیشه گرامی داشته می‌شود و برای همیشه در قلب ملت قدرشناس ما خواهد ماند.»

راموس در آکادمی نظامی ایالات متحده در وست‌پوینت، نیویورک، شرکت کرد و در دهه ۱۹۵۰ به عنوان رئیس جوخه در جنگ کره شرکت کرد. او در اواخر دهه ۱۹۶٠ نیز به عنوان رهبر «گروه اقدام مدنی فیلیپین» در جنگ ویتنام شرکت کرد.

او در ارتش فیلیپین از درجه ستوان دومی تا فرماندهی کل را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت.

راموس تنها رهبر پروتستان کشور عمدتا کاتولیک خود تا به امروز بوده است.

طی شش سال دوران ریاست جمهوری راموس، دروازه‌های فیلیپین به روی سرمایه‌گذاری‌های خارجی باز شد و در نتیجه «برنامه اصلاحات ویژه» او، فقر از ٣٩ درصد به ٣١ درصد کاهش یافت. او انحصار در بخش‌های حمل و نقل و ارتباطات را شکست.

راموس در زمان خدمت در ارتش با پیکارجویان راستگرا، چپگرا، و اسلامگرا جنگید اما بعدها با تمام «دشمنان دولت» مذاکرات صلح برگزار کرد.

رئیس جمهوری سابق فیلیپین در سال ۱۹۹۶ با جدایی‌خواهان اسلامگرا قرارداد صلح امضا کرد موفق به کاهش دادن عمده تعداد شبه‌نظامیان مائوئیست شد.

XS
SM
MD
LG