لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

کشاورزی با تلفن های همراه


برنامه توسعه کشاورزی در فیلیپین به زودی با استفاده از پیام کوتاه به کشاورزان درباره نحوه استفاده از کود، مشاوره می دهد.

پژوهشگران در فیلیپین به زودی تلفن های همراه را به کار می گیرند تا به کشاورزان برای استفاده از مقدار مناسب کود، افزایش محصول و صرفه جویی در هزینه ها و همچنین حفاظت از محیط زیست کمک کنند. این راهی جدید برای ارائه اطلاعات مهم به کشاورزان از راه دور است که به مشاور دسترسی ندارند. برای کشاورزانی که به دنبال برداشت بیشتر محصول هستند، کود بسیار ضروری اما گران است.

«رولند بارش»، پژوهشگر خاک در مؤسسه بین المللی پژوهش برنج می گوید: در تولید برنج، کود سهمی ۲۰ درصدی در هزینه های کشاورزان دارد.

دریافت مقدار صحیح

«رولند بارش»، سال ها در زمینه بهینه سازی وضعیت کودها تحقیق کرده است. کود به مقداربسیار کم به معنای بازدهی پایین تر و سود کمتر است و مقدار زیاد آن هم به معنای دور ریختن پول و عامل آلودگی است. اما به دلیل تفاوت در زمین های کشاورزان، یافتن میزان کود لازم مسئله پیچیده ای است.

بارش و همکارانش مجموعه ای از پرسش های کلیدی را طرح کرده اند که می تواند کشاورزان را در رسیدن به این تصمیم کمک کند. او می گوید «ویژگی منحصر به فرد در مورد شاخصه های این تصمیم این است که واقعاً تا چه ساده هستند و پرسش هایی که ما می پرسیم به سادگی پاسخ داده می شوند.»

XS
SM
MD
LG