لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

فیلادلفیا نخستین شهر آمریکا می‌شود که برای معتادان امکان تزریق هروئین فراهم می‌کند


ریچارد یک معتاد که در شهر ونکوور کانادا در مرکزی برای تزریق امن، هروئین مصرف می کند.
ریچارد یک معتاد که در شهر ونکوور کانادا در مرکزی برای تزریق امن، هروئین مصرف می کند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - شهر فیلادلفیا که از بزرگترین مراکز فروش هروئین است، قصد دارد مرکز جدیدی را برای معتادان بازگشایی کند که در نهایت به کاهش مرگ آنها کمک کند.

اکنون که شیوع مرگبار مواد مخدر گریبان بسیاری از مناطق در آمریکا را گرفته است، فیلادلفیا، یکی از فعال ترین مراکز فروش هروئین در آمریکا، شهری که سال گذشته ۱۱۰۰ نفر در آن به دلیل مصرف بیش از حد مواد مخدر جان دادند، قصد دارد اولین نمونه در آمریکا باشد که از الگوی کانادا پیروی می کند.

اما الگوی کانادا چیست؟ ونکوور حدود دو دهه کانون مرگ و میر فزاینده ناشی از شیوع مواد مخدر بود، تا این که یک طرح ابتکاری زیر انتقادهای شدید به کار گرفته شد: یک مرکز مراجعه معتادان زیر نظر متخصصان پزشکی برای تزریق هروئین.

مرکز «اینسایت» اجازه پیدا کرد با معافیت از قوانین مواد مخدر در کانادا، کار خود را در مرکز جرم و مواد مخدر ونکوور آغاز کند. در یک سالن تزریق بزرگ با ۱۲ اتاقک، معتادها می توانستند با استفاده از سرنگ تمیز و امکانات بهداشتی مواد مخدر به خود تزریق کنند.

پرستارها مراقب اتاقک ها هستند و در صورت مصرف بیش از حد مواد مخدر یک تیم پزشکی با تزریق مواد معکوس کننده معتاد را نجات می دهد. طی ۱۶ سال فعالیت این مرکز یک نفر در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر نمرده است.

شهردار فیلادلفیا و دادستان از این ابتکار حمایت کرده اند. فرماندار پیشین پنسیلوانیا هم یک سازمان مردم نهاد موسوم به «سیف هاوس» یا «خانه امن» را به این منظور به کار گرفته است.

طرح مخالفانی هم دارد و دادستان های فدرال می کوشند با استناد به این که این مراکز ناقض قوانین مواد مخدر است جلوی راه اندازی آن را بگیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG