لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

گشایش نمایش تازه فانتوم اوپرا درلندن با شرکت یک بازیگرایرانی درنقش فانتوم


گشایش نمایش تازه فانتوم اوپرا درلندن با شرکت یک بازیگرایرانی درنقش فانتوم
گشایش نمایش تازه فانتوم اوپرا درلندن با شرکت یک بازیگرایرانی درنقش فانتوم

با گشایش «عشق هرگزنمی میرد» پی آیند نمایش موزیکال« فانتوم اوپرا» ساخته فنا ناپذیر«اندرولوید وبر» درلندن که برای نخستین بار درسال ١٩٨٦ تماشاگران را درسراسردنیا مسحورکرد این سئوال پیش می آید که آیا این نمایش تازه می تواند جایگاهی هم طرازنمایش قبلی درمیان تماشاگران و منتقدین پیدا کند؟

شب گشایش موزیکال تازه «عشق هرگزنمی میرد» که درآن نقش فانتوم بر عهده بازیگرایرانی ساکن کانادا، رامین کریملو است، با حضور ستارگان و چهره های سرشناسی چون مایکل کین، روهان اتکینسون، بازیگران تئاتر و سینمای بریتانیا و «ایلین پیج» خواننده همراه بود که درپایان نمایش برپا خواستند وهنرمندان روی صحنه را به شدت تشویق کردند. این درحالی بود که «اندرو لوید وبر» خالق این اثرخود برروی صحنه به جمع ستارگان پیوست وبه همراه آن ها سرتعظیم درمقابل تماشاگران فرود آورد.

«فانتوم اوپرا» یک ماجرای عاشقانه ازدوران موسوم به « گوتیک» است که در محل سالن اوپرای شهر پاریس اتفاق می افتد. این نمایش هنوزبرروی صحنه های تئاترشهرهای لندن و نیویورک اجرا می شود و یکی از پردوام ترین نمایش های موزیکال تاریخ تئاتر برادوی به شمار می رود.

«عشق هرگزنمی میرد» دنباله داستان «فانتوم اوپرا» است که ١٠ سال بعد اتفاق می افتد. این بار شخصیت ازشکل افتاده اما نابغه «فانتوم» بجای تالار اوپرای پاریس، دریک شهر ساحلی تفریحی در نزدیکی نیویورک با عشق خود«کریستی دای» زیبا ملاقات می کند.

بسیاری از هواداران نمایش اصلی «فانتوم اوپرا» با پیام هایی که روی اینترنت نوشته اند از نمایش تازه «عشق هرگز نمی میرد» انتقاد کرده اند و آن را شوی بی ربطی خوانده اند که کار اصلی را خراب کرده است. برخی معتقدند آهنگ های این نمایش تازه به هیچوجه قابل مقایسه با ملودی های بیاد ماندنی «فانتوم اوپرا» نیست. بعضی ها هم دکور و جلوه های ویژه صحنه های مختلف نمایش را ضعیف و نامناسب خوانده اند.

یکی از وبلاگ های تئاتری «وست اند» لندن تا جایی پیش رفته است که نمایش تازه «اندرو لوید وبر» را «رنگی که هرگز خشک نمی شود» خوانده است. اما لوید وبرمی گوید از این جهت نگرانی ندارد:«یک نمایش موزیکال مدت زمان زیادی برای قوام آمدن لازم دارد. چهارشنبه هفته گذشته من برای نخستین بار پس ازمدت ها نشستم و به خودم گفتم عشق هرگز نمی میرد حقیقتا اثرخوبی از آب درآمده است.»

آهنگساز فانتوم معتقد است که این نقدهای هنری منفی از سوی سه یا چهارنفر روی اینترنت به اطراف ارسال شده است و به این صورت مهم تر ازآنچه که باید باشد جلوه می کند:« اینگونه نقدها درروزهای پیش از جا افتادن یک نمایش موزیکال چیز عادی به شمار می رود.»

لوید وبر می گوید:«یک شب در نمایش فانتوم اوپرا، چلچراغی که باید در نیمه نمایش به سقف برده شود به علت نقص فنی همانجا وسط صحنه باقی ماند و جلوی دید بسیاری از تماشاگران را گرفت.اما ما ادامه دادیم و امروز من به این مسئله فکر می کنم و می گویم اگردر آن روزها ما به اندازه امروز با اینترنت سروکار داشتیم، این خبر هم می توانست به عنوان یک عامل منفی به اطراف پراکنده شود و ذهن افراد را در مورد نمایش خدشه دارکند.»

با این وجود مردم از نمایش «عشق هرگزنمی میرد» که سال ها دردست تهیه بوده است انتظارات زیادی دارند.

اندرولوید وبر از سال ١٩٩٧ تاکنون درحال پروراندن داستان عشق هرگز نمی میرد بوده است. او مدتی با «فردریک فورسایت»نویسنده نمایش های دلهره آورروی داستان این نمایش موزیکال کار کرده است. مدتی هم کمدین و نویسنده انگلیسی «بن التون» به کار روی متن این نمایش اشتغال داشته است. درپایان، آهنگ ها به اشعار «گلن اسلیتر» مزین شده اند. ترانه سرایی که کارهای دیگر او از قبیل انیمیشن«حوری دریایی کوچک» وفیلم سینمایی «خواهران روحانی» باشرکت «ووپی گلدبرگ» بسیار موفق بوده اند.

جک اوبراین کارگردان نمایش «عشق هرگز نمی میرد» بر این مسئله تاکید دارد که توقعات از این نمایش بالاتراز حد معمول است. اوبه گروه بازیگران این نمایش تازه گفته است که توقع نداشته باشند مردم برای انجام این کار و تغییراتی که در داستان اصلی نمایش فانتوم اوپرا بوجود آمده است از آن ها قدردانی کنند.« اوبراین» معتقد است که «اندرولوید وبر» که ضمن مبارزه با بیماری سرطان به کار روی این نمایش ادامه داده و حاضرشده است تفسیرتازه ای از یک کار موفق در گذشته خود را به علاقمندان ارائه دهد قدم دلیرانه ای برداشته است.

جک اوبراین می گوید:«اندرو لوید وبر در واقع به دنبال بازسازی بخش هایی ازدوران نوجوانی خود دست به یک کاوشگری تازه زده است که به نظرمن بسیار ارزشمند است. او مرد ثروتمندی است که دررشته خود از احترام کم نظیری برخورداراست و نیازی به انجام کارهای تازه برای نمایش هنر واستعداد خود ندارد اما با اینحال حاضر شده است به چنین تجربه ای دست بزند.»

«عشق هرگزنمی میرد» درماه نوامبر امسال برروی صحنه برادوی اجرا خواهد شد. سال آینده نیز این نمایش دراسترالیا به نمایش درخواهد آمد.

XS
SM
MD
LG