لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری، به یک سال زندان محکوم شد


آرشیو
آرشیو

شعبه یازدهم دادگاه تجدید نظر استان گیلان با صدور حکمی، پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری، را به یک سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و بسته شدن حساب اینستاگرامی او محکوم کرد.

به گزارش کانال تلگرامی «منشور آزادی، رفاه، برابری»، این دادگاه همچنین حکم دو سال تبعید آقای فرهنگیان به شهرستان زابل در استان سیستان و بلوجستان را که در دادگاه بدوی صادر شده بود، لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، این فعال کارگری در ۲۵ مرداد سال جاری، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان آستانه اشرفیه به یک سال حبس تعزیری، دو سال اقامت اجباری در شهرستان زابل، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و مسدود شدن صفحه اینستاگرام محکوم شده بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات او روز ۲۳ مرداد، بدون حضور وی و وکلای او برگزار شده بود.

پس از آن، دادگاه تجدیدنظر پیمان فرهنگیان روز ۲۸ شهریور در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شد و در نهایت، در مهر سال جاری، اعتراض وی رد شد.

پیش از این، به گزارش خبرگزاری هرانا، دادگاه تجدیدنظر هفته قبل با تایید حکم دادگاه بدوی، سیامک ابراهیمی و شاهرخ احمدی، دو فعال کارگری ساکن تهران، را به ترتیب به ۵ سال و ۸ ماه، و ۴ سال حبس محکوم کرد.

این دو فعال کارگری به «اجتماع و تبانی به‌ قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» متهم شده بودند.

آقایان ابراهیمی و احمدی روز ۱۸ بهمن سال قبل در نزدیکی منزل خود در تهران به دست ماموران حکومتی جمهوری اسلامی بازداشت و سپس با تودیع وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند. دادگاه آنها در روز ۲۶ تیر سال‌جاری برگزار شده بود.

در حدود دو سال اخیر، برخوردهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با فعالان کارگری ، معلمان و دیگر مزدبگیران شدت گرفته است.

این برخوردها، اعتراض سندیکاها و اتحادیه های کارگری در جهان را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG