لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

پترائوس: رهبران طالبان اجازه دارند وارد کابل شوند


پترائوس: رهبران طالبان اجازه دارند وارد کابل شوند
پترائوس: رهبران طالبان اجازه دارند وارد کابل شوند

ديويد پترائوس، فرمانده نيروهای آمريکا و ناتو در افغانستان، می گويد ناتو تسهيلات لازم را برای ورود رهبران طالبان به شهر کابل جهت انجام مذاکرات با دولت افغانستان، فراهم آورده است.

ژنرال پترائوس روز جمعه در لندن به خبرنگاران گفت که اين اقدام بخشی از پشتيبانی نيروهای ائتلاف از تلاشهای حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، برای دستيابی به مصالحه ای با گروه ستيزه جوی طالبان است.

در همين حال پاکستان می گويد آماده است تسهيلات لازم را برای گفتگوهای آشتی جويانه دولت افغانستان با طالبان، فراهم کند.

شاه محمود قريشی، وزير خارجه پاکستان، روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت کوششهای مربوط به صلح بيشتر بايد به ابتکار دولت افغانستان باشد و پاکستان برای ارائه کمک، حضور خواهد داشت.

در سالهای ۱۹۹۰ دولت پاکستان در به قدرت رساندن طالبان در افغانستان نقش مهمی ايفا کرد اما پس از حملات تروريستی سال ۲۰۰۱ به آمريکا، اين گروه را تقبيح کرد.

آندرس فو راسموسن دبير کل ناتو نيز می گويد ناتو آماده است به تلاشهای دولت افغانستان در زمينه برقراری صلح و آشتی با طالبان، ياری رساند.

آقای راسموسن اين مطلب را در اجلاس ناتو در بروکسل عنوان کرد و گفت نيروهای ناتو در افغانستان مساعدتهای عملی به دولت افغانستان، ارائه خواهند کرد.

با اينحال دبير کل ناتو تأکيد کرد که اين اتحاديه به فشارهای نظامی خود بر طالبان ادامه خواهد داد اما در اين باره، توضيحی نداد.

از سوی ديگر رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، و هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه اين کشور، که در اجلاس ناتو شرکت داشتند، به رغم آنکه هشدار دادند اين فرايند ممکن است به نتيجه مطلوب نرسد، گفتند از تلاشهای آشتی جويانه دولت افغانستان، حمايت می کنند.

XS
SM
MD
LG