لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

ژنرال پتريوس: بعد از ۹ سال جنگِ افغانستان به «زمان حساسی» رسيده است


در مراسمی به مناسبت چهارم ژوئيه در سفارت آمريکا در کابل ژنرال ديويد پتريوس فرمانده نيروهای چند مليتی در افغانستان يکبار ديگر بر ضرورت همکاری نزديک رهبران نظامی و غير نظامی تأکيد کرد.

سر فرماندهی نيروهای چند مليتی در کابل در مراسم دويست و سی و چهارمين سالروز استقلال آمريکا، مراسمی که از قضا با انتقال فرماندهی نيروهای چند مليتی در افغانستان کم و بيش همزمان شد، نقل و انتقالی که بنا به رسوم نظاميان و بصورت نمادين، با تحويل پرچمِ نيرو، به نشانه فرمانبرداری از ارتشبد ديويد پتريوس، انجام شد. فرمانده جديد نيروهای خارجی در افغانستان در ابتدا گفت هيچکس به اندازه ژنرال استانلی مک کريستول همتای سابق او به بهبود اوضاع در افغانستان کمک نکرده است.

انتصاب ژنرال پتريوس به فرماندهی کل نيروهای خارجی در افغانستان، چهارشنبه هفته گذشته در سنای ايالات متحده تنفيذ شد و همه سناتور ها بدون استثنا از خدمات او تقدير کردند، ژنرالی که بسياری از علائم نصب شده روی قسمت چپ لباسش نشانه طرح ريزی و رهبری يکی از علميات نظامی ست، و در سخنان خود تلاش های برای افزايش کمی و آموزش کيفی سربازان افغان به منظور سپردن هر چه سريعتر مسئوليت های امنيتی، آنهم در شرايط جنگی را، به طرح ريزی و ساخت هواپيمای پيشرفته ای تشبيه کرد که هم در حال پرواز است و هم به آن شليک می شود.

تحويل و تحول فرماندهی قوای خارجی در افغانستان در شرايطی صورت می گيرد که ماه گذشته با از پای درآمدن ۸۰ سرباز قوای چند مليتی، از اين لحاظ بصورت خونين ترين ماهِ مبارزه برای آن نيرو در آمد.

ارتشبد پتريوس معتقد است، بعد از ۹ سال جنگِ افغانستان به «زمان حساسی» رسيده است؛ مرحله ای که بنا به اصطلاحِ استراتژيست های نظامی، مهمترين عامل تعيين نتيجه مبارزه، تفوق اراده يکی بر ديگری ست.

XS
SM
MD
LG