لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۴

حکایت رابطه پترایس یادآور چیست؟


تازه ترین تحولات و یافته ها پیرامون رابطه ژنرال پترایس و ژنرال آلن به نقل از مقاله نیویورکر.

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه گفت که ژنرال پترایس، فرمانده سابق نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان و رییس پیشین سازمان سیا، از حق دادرسی برخوردار است.

اکنون دامنه تحقیقات به ژنرال جان آلن که فرمانده کنونی نیروهای آمریکا در افغانستان است نیز کشیده شده. نیویورکر مقاله ای در این خصوص منتشر کرده که برگردان آن را می خوانید.

نویسنده نیویورکر در این مقاله افزوده شدن ژنرال آلن را به اتهام ارتباط نامشروع، به جریان ایران کنترا در سال ۱۹۸۶ تشبیه کرده است و نوشته که این جریان چون جریان ایران کنترا به مرور گسترده تر شده است.

این درحالی است که آقای آلن طی نامه ای که امروز در واشنگتن پست به آن اشاره شده، گفته است که هیچ گونه رابطه نامشروعی نداشته و واژگانی چون عزیزم، به سبب آنکه او اهل ویرجینیاست و خوش زبان، در ایی میل های او به خانم کلی( زن متأهلی که در مظان اتهام رابطه نامشروع با ژنرال آلن است)، دیده می شود؛ ایی میل هایی که اکنون اف بی آی آنها را بررسی می کند.

قرار بوده به جان آلن سمتی تازه به عنوان فرمانده نیروهای ناتو داده شود، اما با فاش شدن احتمال ارتباط نامشروع وی، احراز این سمت دست کم فعلا به تعویق افتاده است تا روشن شود که وی چنین رابطه ای داشته یا نه.

سبب استعفای رییس سی آی ای( پترایس)‌ صرف برملا شدن رابطه عاشقانه او و رابطه اش با نویسنده زندگی نامه اش نبوده،‌ بلکه آن بوده که ظن آن می رود که اطلاعاتی از سوی وی به معشوقه اش داده شده باشد و از این روی است که این پرونده جنبه امنیت ملی یافته.

ارتباط پترایس با پالا برادول( زنی که زندگی نامه این فرمانده ارشد ارتش آمریکا را به کتاب در آورد) هنگامی برملا شد که زنی دیگر به نام جیل کلی به اف بی آی شکایت کرد و گفت که خانم برادول به وی ایی میل های تهدید آمیزی فرستاده که طی آنها از او خواسته تا از پترایس دوری کند. این ایی میل ها که اکنون مضمونشان فاش شده، حسادت آمیزند و برخی آنها را نشانی از رقابت این دو زن برای جلب توجه و وفاداری آقای پترایس تلقی کرده اند. البته مزدوج بودن و فرزند داشتن تمامی طرفهای درگیر ماجرا( پترایس،‌ آلن، کلی و برادول) اصلی ترین جنبه منفی این حکایت را می سازد.

خانم برادول در تمامی این مدت ساکت بوده و هیچ کس در خانه او در شارلوت در ایالت کارولینای شمالی دیده نشده است. شب گذشته مأموران اف بی آی که همسایگان می گویند ظاهرا کلید داشته اند وارد خانه او شده اند و با تعدادی جعبه که حاوی وسایلی بوده از خانه بیرون آمده اند و از بیرون خانه هم عکس گرفته اند.

ژنرال پترایس گفته است که هیچ گونه اطلاعات محرمانه ای در اختیار معشوقه اش نگذارده، اما بیم اف بی آی از آن است که طی مدتی که خانم برادول در افغانستان همراه آقای پترایس بوده و زمان زیادی را با وی می گذرانده، از اطلاعات محرمانه مربوط به جنگ و عملیات و ارتش آگاهی یافته باشد یا به آنها به نحوی دسترسی پیدا کرده باشد.
از سوی دیگر، اضافه شدن جان آلن به ماجرا نیز این نگرانی را برانگیخته اطلاعات نظامی از سوی وی به خانم کلی که به نظر می رسد با او در ارتباط نزدیک بوده، منتقل شده باشد.

دراین حال اگر ثابت شود که ارتباط میان برادول و پترایس به زمانی برمی گردد که زندگی نامه او نوشته می شده، این رابطه مغایر موازین ارتش نیز بوده، چرا که خانم برادول عضو ذخیره ارتش است( او سابقه ۱۵ سال خدمت را نیز در ارتش آمریکا دارد).
یکی از معاونان پیشین آقای پترایس اما، می گوید که رابطه میان او و خانم برادول، از زمانی آغاز شده که پترایس به ریاست سی آی ای در آمده است و در زمان خدمت وی در ارتش شروع نشده است.

کنگره آمریکا از ژنرال پترایس خواسته بود که درخصوص حادثه بنغازی(انفجار در سفارت آمریکا در لیبی و کشته شدن ۴ آمریکایی) در صحن سنا حاضر شود و توضیح دهد، چرا که این حادثه زمانی روی داده که پترایس رییس سی آی ای بوده است. با وضعیت کنونی، روشن نیست که این کار انجام خواهد شد یا نه.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، امروز در پاسخ به پرسش خبرنگاری در این خصوص که او تا چه مدت دیگر سمت وزارت دفاع را بر عهده خواهد داشت، گفت که (نقل به مضمون)‌ معلوم نیست. وی افزود که در واشنگتن نمی شود فردا را پیش بینی کرد.
XS
SM
MD
LG