لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

چهار نامزد حزب دموکرات آمریکا هم واکنش نشان دادند: حمایت از معترضان در ایران، اعتراض به جمهوری اسلامی


تصویری از مناظره چهارم دموکرات‌ها
تصویری از مناظره چهارم دموکرات‌ها

کامالا هریس، پیت بودجج، الیزابت وارن و جولیان کاسترو چهار تن از کاندیداهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیام‌هایی در توئیتر، از مردم ایران حمایت کردند.

کامالا هریس نوشته است: دولت ایران به جای کشتن شهروندانش، نقض حقوق‌شان، بستن اینترنت و برهم‌زدن منطقه باید به حرف مردم خود گوش کرده و اصلاحات را اعمال کند.

کامالا هریس که سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا است افزود: من در کنار مردم شجاع ایران، می‌ایستم.

پیت بودجج هم در پیام خود گفت: من شجاعت معترضان ایرانی را تحسین می‌کنم و در حالی که بار دیگر برای درخواست تغییر به پا خواسته‌اند، در کنار آن‌ها می‌ایستم.

آقای بودجج افزود: دولت ایران باید دست به اقدام زده و به جای توسل به خشونت و سانسور برای سرکوب معترضان، زندگی شهروندان خود را بهبود دهد.

الیزابت وارن دیگر داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از حزب دموکرات نیز در توئیتی نوشت، ایرانی‌ها در اعتراض به فساد و استبداد به خیابان‌ها ریخته‌اند. این مبارزه باید در نهایت به پیروزی مردم ایران منجر شود، اما ما از خواست آنها برای کرامت، آزادی در ارتباط با جهان خارج، و حق تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می کنیم.

جولیان کاسترو یکی از دیگر از داوطلبان دموکرات است که جمعه شب در توئیتر در مورد اعتراضات ایران اظهار نظر کرد و نوشت، خشونت علیه مردم ایران که شجاعانه به حکومت خود اعتراض می‌کنند غیرقابل قبول است. قطع ارتباطات که از سوی دولت تحمیل شده باید بطور کامل رفع و حق اعتراض محترم شمرده شود. ایرانی-آمریکایی‌ها باید بتوانند با بستگان خود تماس بگیرند.

پیشتر و در میان کاندیداهای حزب دموکرات، برنی سندرز هم حمایت خود از معترضان در ایران را اعلام کرده بود.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد. طی چند روز، اخبار و ویدئوهای مختلفی از تجمع های اعتراضی، شعارهای مردم علیه حکومت، به آتش کشیده شدن ساختمان‌ها و وسایل نقلیه، و تیراندازی و سرکوب شدید پلیس در شهرهای مختلف منتشر شد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG