لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۱

حمايت پرو از آرژانتين در مورد مالکيت جزاير فالکلند


حمايت پرو از آرژانتين در مورد مالکيت جزاير فالکلند
حمايت پرو از آرژانتين در مورد مالکيت جزاير فالکلند

در گرماگرم درگيری ميان آرژانتين و بريتانيا بر سر مالکيت جزاير فالکلند، پرو به حمايت از ادعای آرژانتين بر سر مالکيت اين جزاير - که آرژانتين آنها را مالويناس می خواند - برخاسته است.

روز جمعه، وزير خارجه پرو، رافائل رونکاگليولو، در يک کنفرانس خبری حمايت از جزاير مالويناس را آزمونی برای پيوندهای کشورش با آرژانتين، توصيف کرد.

وزير امور خارجه پرو گفت: موقعيت جزاير مالويناس نشان می دهد که برخی از کشورهای آمريکای لاتين مانند پرو به پيمان همکاری متقابل کشورهای آمريکايی وفادارند؛ اما برخی از کشورهای عضو سازمان کشورهای آمريکايی در واکنش به حمله يک کشور خارجی به جزاير متعلق به آرژانتين، با آن کشور همبستگی نشان ندادند. اين درسی است که ما از گذشته گرفته ايم؛ و امروز آمريکای لاتين يکپارچه از موضع آرژانتين، دفاع می کند.

وزير خارجه پرو به طور ضمنی گفت پرو بر خلاف رويه ای که شيلی در پيش گرفته، آماده است تا در صورت درخواست بوئنوس آيرس، به نفع آرژانتين وارد عمل شود.

رافائل رونکاگليولو گفت: ما نمی خواهيم جو جنگ افروزی ايجاد کنيم؛ بنابراين وارد جنگ لفظی با شيلی و ديگر کشورها نمی شويم و صبر می کنيم تا دادگاه در اين باره تصميم بگيرد.

وزير خارجه پرو در حالی از مالکيت آرژانتين بر جزاير فالکند - مالويناس - دفاع می کند که بريتانيا ماه گذشته به تصميم بلوک تجاری آمريکای جنوبی برای جلوگيری از پهلو گرفتن کشتی های حامل پرچم «جزاير فالکلند» در بنادر آرژانتين، اعتراض کرده بود.

اختلاف آرژانتين و بريتانيا بر سر مالکيت بر جزاير واقع در حاشيه آرژانتين به سال ۱۹۸۲ و جنگ ميان دو کشور برمی گردد؛ جنگی که پس از دو ماه با بيرون رانده شدن نيروهای آرژانتينی از اين جزاير، پايان يافت.

XS
SM
MD
LG