لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

اعتراض در پرو به آزادی رئیس جمهوری سابق


معترضان به آزادی فوجیموری در شهر لیما تجمع کردند.
معترضان به آزادی فوجیموری در شهر لیما تجمع کردند.

تظاهرکنندگان معترض به بخشش «آلبرتو فوجیموری» دیکتاتور سابق پرو روز دوشنبه در مقابل بیمارستانی که آقای فوجی موری برای مداوا در آنجا بستری است، تجمع کردند و با پلیس درگیر شدند.

پابلو کوچینسکی رئیس جمهوری پرو در یک پیام تلویزیونی از تصمیم خود دایر بر عفو آلبرتو فوجی موری که از یک بیماری لاعلاج رنج می برد، دفاع کرد و مردم پرو را به آرامش و مصالحه فراخواند.

پابلو کوچینسکی گفت بیایید از نفرت پرهیز کنیم. نگذاریم کشورمان فلج بشود. بیایید فصل جدیدی را آغاز کنیم و برای آینده مان بکوشیم. فردا به شما تعلق دارد. به جوانان پرو.

آلبرتو فوجیموری، که ژاپنی تبار است، از سال ۱۹۹۰ به ریاست جمهوری انتخاب شد. او که حمایت مردمی در ابتدای کار داشت، روی به اصلاح اقتصادی آورد و بعد از مدتی پارلمان را منحل کرد و از آن زمان تنش بین او و مخالفان آغاز شد.

مخالفان می گویند او از میانه های حضورش در قدرت، برای مبارزه با شورشیان چپ، «جوخه های مرگ» تشکیل داد.

فوجیموری برای سومین بار به ریاست جمهوری انتخاب شد اما به شیلی رفت و استعفا داد. در سال ۲۰۰۵، شیلی او را به پرو بازگرداند. در سال ۲۰۰۷، فوجیموری به جرم سوءاستفاده از قدرت به شش سال، و در سال ۲۰۰۹ به جرم دستور تشکیل جوخه های مرگ و کشتار مخالفان به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

به تازگی رئیس جمهوری فعلی پرو، او را به خاطر بیماری مورد عفو قرار داد.

بعضی شهروندان پرو از فوجیموری بخاطر مبارزه با شبه نظامیان مائوئیست در آن کشور تقدیر می کنند؛ در عین حال بخش عمده شهروندان پرو آلبرتو فوجی موری را یک دیکتاتور فاسد می پندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG