لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

تلاش دختر ریيس جمهوری محبوس پرو برای احراز مقام رياست جمهوری


تلاش دختر ریيس جمهوری محبوس پرو برای احراز مقام رياست جمهوری
تلاش دختر ریيس جمهوری محبوس پرو برای احراز مقام رياست جمهوری

در پرو، رای دهندگان، روز يکشنبه، در مرحله دوم انتخابات رياست جمهوری شرکت کردند، که دختر آلبرتو فوجی موری ریيس جمهوری پيشين و محبوس، و اولانتا هومالا افسر سابق ارتش و چپ گرا رقبای نهایی آن هستند.

مشارکت نزدیک به ۲۰ ميليون نفر واجدين شرايط رای دادن در اين رای گيری اجباری بود.

هومالا در نخستين مرحله رای گيری ۳۲ درصد آرای رای دهندگان را کسب کرد که جوابگوی دست کم ۵۰ درصد آرای لازم برای پيروزی در آن مرحله نبود. آرای کيکو فوجی موری نيز که يک محافظه کار محسوب می شود از ۲۴ درصد فراتر نرفت.

برخی از رای دهندگان نگران آن هستند که کيکو در صورت احراز مقام رياست جمهوری بخواهد پدرش را از زندان آزاد کند. وی به جرم نقش داشتن در کشتارهای دهه ۱۹۹۰ توسط جوخه های مرگ، مجازات حبسی ۲۵ ساله را می گذراند. کيکو برای خطاها و جرایمی که پدرش در دوران رياست جمهوری در سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ مرتکب شد پوزش خواسته است.

هومالا، که ترتيب دهنده شورش سال ۲۰۰۰ عليه آلبرتو فوجی موری بود، در نخستين مرحله انتخابات سال ۲۰۰۶ در رقابت با آلن گارسيا ریيس جمهوری کنونی شکست خورد. هومالا در جريان مبارزات انتخاباتی آن سال از سياست های هوگو چاوز ریيس جمهوری ونزوئلا با تحسين ياد می کرد اما اين بار از آن رهبر چپ گرا فاصله گرفته است.

بخش عمده ای از تبليغات در مبارزات انتخاباتی امسال بر پايه رشد سريع اقتصاد پرو در سال های اخير و با تاکيد بر اقداماتی که به بهره مند شدن طبقه فقیر از اين رشد بينجامد، انجام گرفته است.

XS
SM
MD
LG