لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران یک عضو سپاه را زیر پوشش سفیر به یمن فرستاده است


مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رژیم ایران یک عضو سپاه را زیر پوشش سفیر به یمن فرستاده است و قصد دارد با استفاده از حوثی‌ها حوثی‌ها نفوذ بدخواهانه خود را گسترش دهد.

خانم اورتگاس روز چهارشنبه ۳۰ مهر در توئیتی نوشت: «رژیم ایران حسن ایرلو را که یک عضو سپاه پاسداران و مرتبط با حزب الله لبنان است، قاچاقی و تحت پوشش "سفیر" خود نزد گروه شبه‌نظامی حوثی، به یمن فرستاده است. هدف ایران برای استفاده از حوثی‌ها به منظور گسترش نفوذ بدخواهانه خود، روشن است. مردم یمن باید دست رد به سینه ایرلو و ایران بزنند.»

آمریکا، عربستان سعودی، و متحدان آنها به همراه دولت قانونی یمن، تهران را متهم کرده‌اند که به حوثی‌ها اسلحه، از جمله موشک، قاچاق می‌کند و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد. ایران در یمن از شورشیان حوثی که کنترل صنعا، پایتخت این کشور را در دست دارند، حمایت می کند.

پیشتر، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۲۴ مهر از اعضای شورای امنیت خواست به فراخوان آمریکا برای پایان دادن فوری حمایت ایران از شورشیان حوثی در یمن بپیوندند.

کلی کرفت در رشته توئیتی نوشت: «اقدام ایران در ارائه آموزش و کمک‌های مرگبار به حوثی‌ها موجب تضمین ادامه یافتن یک جنگ بی‌پایان، بدتر شدن فاجعه انسانی کنونی در یمن، و طولانی‌تر شدن رنج میلیون‌ها انسان می‌شود.»

XS
SM
MD
LG