لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۵

سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کووید۱۹ نشان داد که دنیای ما دنیای نابرابری است


لوگوی سازمان بهداشت جهانی
لوگوی سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی، روز چهارشنبه ۷ آوریل (۱۸ فروردین)، مطابق با روز جهانی بهداشت، مردم جهان را به پیوستن به یک کارزار جدید برای ساختن جهانی سالم و عادلانه دعوت کرد.

دلایل راه‌اندازی این کارزار به نقل مستقیم از تارنمای سازمان بهداشت جهانی به شرح زیر است:

دنیای ما دنیای نابرابری است. همانطور که کووید۱۹ نشان داد، برخی از افراد قادر هستند که زندگی سالم‌تر و دسترسی به خدمات بهداشتی بهتری از دیگران داشته باشند - این کاملاً به خاطر شرایطی است که در آن متولد می‌شوند، بزرگ می شوند، زندگی و کار می کنند، و پیر می‌شوند.

در سراسر جهان، برخی از گروه‌ها با درآمد روزانه ناچیز برای تامین هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می کنند، از مسکن و تحصیلات خوب برخوردار نیستند، فرصت‌های شغلی کمتری دارند، نابرابری جنسیتی بیشتری را تجربه می‌کنند، و دسترسی به محیط امن، آب و هوای تمیز، امنیت غذایی و خدمات بهداشتی را یا ندارند یا کم دارند. این منجر به رنج غیرضروری، بیماری‌های قابل اجتناب، و مرگ زودرس می شود و به جوامع و اقتصاد ما آسیب می رساند.

این نه تنها ناعادلانه‌است بلکه قابل پیشگیری است. به همین دلیل از رهبران می‌خواهیم اطمینان حاصل کنند که همه مردم از شرایط زندگی و کار مناسب که منجر به سلامتی می شود، برخوردار هستند. در عین حال ما از رهبران خواستاریم که نابرابری‌های بهداشتی را کنترل کنند و تضمین کنند که همه مردم می‌توانند به خدمات بهداشتی با کیفیت خوب، در هر زمان و مکانی که نیاز دارند، دسترسی پیدا کنند.

کووید۱۹ به همه کشورها ضربه سختی زد، ولی تاثیر آن بر جوامعی که از قبل آسیب پذیر بودند و در معرض بیشتر این بیماری قرار دارند، و احتمال کمتری به دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت خوب دارند بیشتر بوده، و احتمالاً در نتیجه اقدامات پیشگیرانه برای مهار کردن همه‌گیری، عواقب نامطلوبی را تجربه می کنند.

XS
SM
MD
LG