لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

لجین الهذلول، فعال سرشناس سعودی؛ زن جوانی که بعد از هزار روز، از زندان در عربستان سعودی آزاد شد


لجین الهذلول فعال سعودی پس از آزادی در خانه‌اش
لجین الهذلول فعال سعودی پس از آزادی در خانه‌اش

لجین الهذلول، فعال سرشناس سعودی که از سال ۲۰۱۸ در زندان بود، آزاد شد.

لینا، خواهرش، در توییتی نوشت: «لجین در خانه است.» آزادی او با استقبال سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا همراه شد.

لجین الهذلول ۳۱ ساله و از حامیان شناخته شده اصلاح قوانین حاکم بر عربستان سعودی، به ویژه در رابطه با زنان در سال ۲۰۱۸ بازداشت و به اتهام تروریسم به شش سال زندان محکوم شد؛ اتهامی که سازمان ملل متحد آن را «نادرست» خواند.

از دیگراتهاماتی که علیه او مطرح کردند «تلاش برای تغییر سیستم سیاسی سعودی» و «به خطر انداختن امنیت ملی» بود.

لجین در سال ۲۰۱۳ شروع به فعالیت علنی برای حق رانندگی زنان در عربستان سعودی کرد و از این طریق به شهرت رسید. او نخستین بار در سال ۲۰۱۴ زمانی که از امارات متحده عربی به عربستان سعودی می‌رفت بازداشت شد و ۷۳ روز را در زندان زنان گذراند. آن طور که خودش می‌گوید این تجربه باعث شد مبارزاتش علیه سیستم مردسالارانه پادشاهی سعودی قوت بگیرد.

خواسته اصلی خانم الهذلول، اصلاحاتی مانند پایان دادن به قیمومت مردان و اجازه به زنان برای رانندگی بود که حالا تحقق پیدا کرده است.

الهذلول در ماه مارس ۲۰۱۸، در امارات متحده عربی،‌ جایی که در آن مشغول تحصیل بود، دستگیر شد و به ریاض فرستاده شد. خانم الهذلول مدتی در حبس خانگی به سر می‌برد و سپس به زندان منتقل شد.

دولت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ قوانین مربوط به قیمومت را کاهش داد و به زنان حق دریافت پاسپورت و خروج از کشور بدون اجازه همسر را اعطا کرد.

خانواده خانم الهذلول می‌گویند او در دورانی که بازداشت بود دست به اعتصاب غذا زد. او همچنین ادعا می‌کند در بازجویی‌ها، مورد شکنجه و آزار قرار گرفته است. گروه‌های حقوق بشری نیز گفته‌اند که هذلول و چند زن دیگر ماه‌ها در حبس انفرادی به سر برده و مورد انواع اذیت و‌ازار، از جمله شوک الکتریکی، شلاق، و آزار جنسی قرار گرفته‌اند. مقامات سعودی ادعاهای مربوط به شکنجه کردن را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG