لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

سرکنسول آمریکا در اربیل: آمریکا در عراق می‌ماند؛ نقش رزمی نیروهای نظامی پایان می‌یابد


رابرت پالادینو، سرکنسول ایالات متحده در اربیل (آرشیو)

سوران خاطری - سرکنسول آمریکا در اربیل می‌گوید ایالات متحدە در عراق و اقلیم کردستان باقی می‌ماند و فقط نیروهای نظامی آمریکا دیگر نقش رزمی نخواهند داشت.

رابرت پالادینو، سرکنسول ایالات متحده در اربیل، روز دوشنبه ۸ شهریور در یک کنفرانس خبری شرایط افغانستان و عراق را متفاوت خواند و گفت آمریکا در عراق و اقلیم کردستان باقی خواهد ماند.

سرکنسول آمریکا دربارە اهمیت عراق برای آمریکا گفت که رئیس جمهوری ایالات متحده «اهمیت عراق و اقلیم کردستان را درک می‌کند» و این درک متقابل است. وی افزود که جو بایدن می‌داند «امنیت عراق بخشی از امنیت خاورمیانە است.»

بە گفتە رابرت پالادینو، آن چە در پایان سال جاری میلادی اتفاق می‌افتد پایان نقش رزمی نیروهای ایالت متحدە است و هیچ چیزی غیر از این اتفاق نخواهد افتاد.

سرکنسول آمریکا بە اهمیت همکاری با نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگه اقلیم کردستان برای شکست همیشگی داعش اشارە کرد و گفت: «جنگ علیە داعش هنوز تمام نشدە است، و ما متعهد بە شکست همیشگی داعش هستیم. نیروهای آمریکا و ائتلاف و هم پیمانان عراقی باید از شکست همیشگی داعش مطمئن شوند.»

رابرت پالادینو از توافق حکومت اقلیم کردستان و عراق برای حضور نیروهای مشترک از هر دوطرف در سنجار موسوم بە «توافق سنجار» حمایت کرد.

بە گفتە سرکنسول آمریکا توافق سنجار بهترین گزینە برای حل مشکلات این منطقە است اما نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و شبە نظامیان تحت حمایت ایران مانع از عملی شدن این توافق می شوند.

او در ادامه افزود: «متاسفانە گروه‌های شبە نظامی هم‌پیمان با ایران در سنجار از عملی کردن راهکارهای حکومت عراق خودداری می کنند و این مشروعیت حکومت عراق را محدود می کند. پ ک ک در این منطقە وجود دارد و با حشدالشعبی همکاری می‌کند و [آنها] سبب افزایش شکنندگی و بی‌ثباتی شرایط می‌شوند.»

رابرت پالادینو در پایان از نیروهای حشد الشعبی و پ ک ک خواست از سنجار خارج شوند و مسئولیت مدیریت و امنیت این منطقە را بە اقلیم کردستان، حکومت عراق، و نیروهای امنیتی محلی ایزدی‌ واگذار کنند.

XS
SM
MD
LG