لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

مایک پمپئو: حکم یک دادگاه ترکیه علیه کارمند محلی کنسولگری آمریکا در استانبول روابط دو کشور را تضعیف می‌کند


مایک پمپئو
مایک پمپئو

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۲ خرداد با صدور بیانیه‌ای به محکومیت یکی از کارکنان محلی کنسولگری آمریکا در استانبول واکنش نشان داد.

مایک پمپئو در این بیانیه گفت: «ایالات متحده از تصمیم امروز دادگاهی در ترکیه مبنی بر صدور حکم محکومیت علیه متین توپوز، یکی از کارمندان کنسولگری آمریکا در استانبول، به شدت نگران است و امیدوار است تصمیم دادگاه به سرعت نقض شود.»

آقای پمپئو در ادامه با بیان این که آقای توپوز «نزدیک به سه دهه برای ارتقای همکاری‌های انتظامی میان ایالات متحده و ترکیه سخت تلاش کرده و برای تامین ایمنی و امنیت دو کشور ما کمک کرده است،» اتهام مطرح شده علیه او را «بی‌اساس» خواند.

وی گفت: «اتهامات بی‌اساس علیه آقای توپوز هم مقیاس و هم ماهیت کار مهم انجام شده توسط کارکنان محلی ما به نمایندگی از دولت ایالات متحده و برای ارتقای روابط دوجانبه را بد جلوه می‌دهند. مقام‌های آمریکایی تمام جلسات دادگاه آقای توپوز در استانبول را پیگیری کرده‌اند و ما هیچ مدرک معتبری برای حمایت از این تصمیم [دادگاه] مشاهده نکرده‌ایم.»

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که حکم امروز دادگاه استانبول علیه متین توپوز اعتماد به نهادهای ترکیه و همچنین اعتماد حیاتی به بنیان رابطه ترکیه-آمریکا را تضعیف می‌کند. وی اضافه کرد: «ما بار دیگر از دولت ترکیه می‌خواهیم این پرونده را از طریق عادلانه حل و فصل کند.»

دادگاهی در شهر استانبول امروز متین توپوز را - که سال ۲۰۱۷ به اتهام کمک به یک «تشکیلات تروریستی» بازداشت شده بود - به ۹ سال حبس محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG