لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

آمریکا می‌گوید چند رسانه وابسته به روسیه را شناسایی کرده که هدفشان بی اعتبارکردن واکسن‌های کرونا است


چند سایت وابسته به روسیه که هدفشان تخریب واکسنهای مدرنا و فایزر است شناسایی شدند
چند سایت وابسته به روسیه که هدفشان تخریب واکسنهای مدرنا و فایزر است شناسایی شدند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا چند نشریه اینترنتی مرتبط به نهادهای اطلاعاتی روسیه را شناسایی کرده که هدفشان بی اعتبارجلوه دادن واکسن‌های کووید-۱۹ تولید شده توسط شرکت‌های فایزر و مدرنا هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه گفت این رسانه‌ها انواع مختلفی از اطلاعات نادرست را از جمله در رابطه با واکسن‌های فایزر و مدرنا، سازمان‌های بین‌المللی، مناقشات نظامی، اعتراضات و هر موضوعی که در مورد آن اختلاف نظر هست و می‌توانند از آن بهره‌جویی کنند منتشر می‌کنند.

نخستین بار، وال استریت ژورنال از شناسایی کارزار پخش اطلاعات نادرست توسط روسیه خبر داد و گفت سخنگوی کرملین، ادعاهای ایالات متحده آمریکا را در مورد پخش اطلاعات غلط در مورد واکسن‌ها تکذیب کرد. سفارت روسیه در واشنگتن نیز هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

مرکز «تعامل جهانی وزارت خارجه» که برای مقابله با کارزارهای تبلیغاتی و اطلاعات غلط راه‌اندازی شده است این رسانه‌های روسی را شناسایی کرده است.

«نیوز فرانت» (به انگلیسی: News Front) توسط سرویس امنیت فدرال روسیه مدیریت می‌شود و دو رسانه دیگر «نیو ایسترن آت لوک» (به انگلیسی: New Eastern Outlook) و «اورینتال ریویو» ( به انگلیسی: Oriental Review) توسط سرویس اطلاعات خارجی روسیه هدایت می‌شوند. رسانه چهارم، «ربل اینساید» (به انگلیسی: Rebel Inside) نام دارد که توسط ارتش روسیه کنترل می‌شود.

روسیه، در ماه اوت و پیش از آغاز آزمایش‌های گسترده، واکسن «اسپوتنیک وی» را تأیید کرد و ماه‌ها بعد، بررسی آزمایش‌ها توسط دیگر دانشمندان نشان داد که این واکسن در مبارزه با ویروس ۹۲ درصد مؤثر است.

فایزر در نیویورک و بیوان‌تک وان در آلمان، نخستین واکسن کووید-۱۹ تأیید شده در آمریکا را تولید کردند که در ماه دسامبر مجوز گرفت. واکسن تأیید شده دوم نیز مدرنا بود که همان ماه مجوز استفاده را از سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG