لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

انتقاد شدید آمریکا از اظهارات «یهودستیزانه» رئيس جمهوری ترکیه؛ آنکارا: این اتهام را رد می‌کنیم


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا، اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها را «یهودی ستیزانه» نامید و محکوم کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده سه‌شنبه شب در بیانیه‌ای گفت اظهارات رئیس جمهوری ترکیه در در عرصه جهانی و یا هیچ کجای دیگر جایگاهی ندارد. آقای پرایس افزود: ما از ترکیه می خواهیم از استفاده از ادبیاتی که باعث تحریک به خشونت بیشتر می شود، خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان روز دوشنبه با انتقاد از رویکرد آمریکا درباره تنش در خاورمیانه، اسرائیل را به «تروریسم» علیه فلسطینی‌ها متهم کرد و گفت: «آنها قاتل هستند، تا آنجا كه كودكان پنج یا شش ساله را می‌كشند. آنها فقط با مکیدن خون آنها راضی می‌شوند.»

وی همچنین با اشاره به حمایت پرزیدنت بایدن در حمایت از اسرائیل برای دفاع از خود، گفته که رئیس جمهور ایالات متحده با دستان به «خون آغشته» تاریخ را می‌نویسد.

آمریکا این اظهارات رجب طیب اردوغان را «مذموم» دانست.

روز چهارشنبه و بعد از واکنش آمریکا، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای گفت «تمام اتهام‌های وزارت خارجه آمریکا علیه اردوغان رئیس‌جمهور [ترکیه] درباره یهودستیزی را رد می‌کنیم.»

در میانه اردیبهشت، تلاش اسرائیل برای اخراج شماری از خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در منطقه شیخ جراح موجب اعتراض فلسطینی‌ها در اورشلیم شرقی و افزایش تنش‌ها شد. همان زمان،‌ جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تماس تلفنی با همتای خود در اسرائیل، نگرانی جدی دولت بایدن در مورد وضعیت درگیریهای خشونت بار جاری در اورشلیم را ابراز داشت.

بعد از این تنش‌ها حماس از غزه به سوی شهرهای اسرائیل صدها راکت پرتاب کرد که چند کشته برجای گذاشت. اسرائیل هم در مقابل، حملات موشکی به غزه را آغاز کرد که بیش از ۸۰ کشته برجای گذاشت.

حماس که کنترل غزه را در دست دارد، در فهرست گروههای تروریستی آمریکا قراردارد.

XS
SM
MD
LG