لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

آمریکا برای پاسخگویی علنی و کامل چین درباره سرکوب ۱۹۸۹ تین‌آن‌من فشار می‌آورد


هر سال هزاران نفر در هنگ‌کنگ یاد قربانیان سرکوب چین را گرامی می‌دارند
هر سال هزاران نفر در هنگ‌کنگ یاد قربانیان سرکوب چین را گرامی می‌دارند

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ایالات متحده سالروز سرکوب مرگبار معترضان دموکراسی‌خواه در میدان تین‌آن‌من به دست دولت چین در سال ۱۹۸۹ را با تاکید بر «پاسخگویی کامل و علنی درباره افراد کشته و ناپدید شده» برگزار کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه، با ونگ دان، سو شیائوکانگ، لیان لی، هنری لی، و دیگر رهبران دانشجویی و نجاتیافتگان از اعتراضاتی، که در ۴ ژوئن ۱۹۸۹ توسط حزب کمونیست چین بی‌رحمانه سرکوب شد، ملاقات کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت: «سی و یک سال بعد، همچنان تعداد کل افراد ناپدید شده و جان باخته در اعتراضات تین‌آن‌من معلوم نیست. ما بر خواست خود برای پاسخگویی کامل و علنی درباره افراد کشته و ناپدید شده تاکید می کنیم.»

چین هرگز شمار رسمی کشته شدگان را اعلام نکرده است، اما گروه های حقوق بشر معتقدند از چند صد نفر تا چند هزار نفر هنگام ورود تانک‌ها به میدان تین‌آن‌من کشته شدند.

تایوان روز چهارشنبه از پکن خواست برای آن سرکوب عذرخواهی کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین انتقادها را رد کرده است.

برگزاری مراسم بزرگداشت قربانیان آن روز در سراسر چین ممنوع است.

از سال ۱۹۹۰ مراسم یادبود سالانه ای با حضور هزاران نفر برای جان باختگان و مفقود شدگان سرکوب میدان تیاننمن در هنگ کنگ برگزار می شود.

اما امسال برای نخستین بار طی چند دهه، دولت هنگ کنگ با اشاره به نگرانی های ناشی از ویروس کرونا برگزاری این مراسم را ممنوع اعلام کرد. این تصمیم در مدت زمان اندکی پس از اقدام چین در اجرای طرحی برای اعمال قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ گرفته شده است.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه میزبان مراسمی به مناسبت سی و یکمین سالروز سرکوب میدان تین‌آن‌من بود.

XS
SM
MD
LG