لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

حملات اسرائیل به تونل‌های زیرزمینی در باریکه غزه؛ شورای امنیت روز یکشنبه جلسه تشکیل می‌دهد


ادامه درگیری‌ها در غزه
ادامه درگیری‌ها در غزه

در ادامه درگیری مرگبار میان اسرائیل و حماس، ارتش اسرائیل تونل‌های زیرزمینی در نوار غزه را هدف حملات هوایی قرار داد. در همین حال قرار است شورای امنیت سازمان ملل روز یکشنبه در این مورد تشکیل جلسه دهد.

لیندا تامس-گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، جمعه ۲۴ اردیبهشت اعلام کرد که در روز یکشنبه جلسه‌ای در شورای امنیت برای بررسی وضعیت در اسرائیل و غزه برگزار خواهد شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار برقراری فوری آتش‌بس و پایان دادن به درگیری‌ها در غزه و اسرائیل شد.

پرزیدنت بایدن روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت خواستار تنش زدایی و توقف خشونت در منطقه شد و گفت می‌خواهد شاهد کاهش چشمگیر حملات موشکی باشد.

به گفته وزارت دفاع اسرائیل، در پنجمین روز از درگیری نظامی بین اسرائیل و حماس ۱۶۰ جت جنگنده چند کیلومتر تونل زیرزمینی را در نوار غزه هدف قرار دادند.

به گفته سازمان ملل متحد بیش از ۲۰۰ واحد مسکونی در نوار غزه نیز نابود شده است. اسرائیل می گوید تمام تلاش خود را برای آسیب نرساندن به شهروندان غیرنظامی به کار گرفته است.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل هدف از اجرای این حملات هوایی نابود کردن شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی بوده است که حماس از آن برای جابجایی راکت‌ها و حملات هوایی به خاک اسرائیل استفاده می‌کند.

همچنین به گفته ارتش اسرائیل حماس در روزهای گذشته حدود ۱۸۰۰ راکت به سمت اسرائیل پرتاب کرده و اسرائیل نیز ۶۰۰ حمله هوایی به غزه انجام داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس فلسطینی‌های ساکن غزه با کودکان و لوازم اولیه زندگی خود گریخته‌اند و خود را به مدارسی که زیر نظارت سازمان ملل متحد هستند، رسانده‌اند.

حماس می گوید شمار کشته شدگان در حملات هوایی اسرائیل به ۱۲۰ نفر، از جمله ۳۰ کودک و ۲۰ عضو حماس، افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری ها هفت نفر، نیز از جمله یک کودک و یک سرباز، نیز در اسرائیل کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG