لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

مایک پمپئو: جهان باید برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متحد شود


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ضمن تاکید بر اهمیت اتحاد جهان برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، می‌گوید که به این منظور آمریکا همکاری نزدیکی با متحدان خود در منطقه خاورمیانه دارد.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه در گفت‌وگو با خبرنگاران خارجی وزارت خارجه گفت: «باید گفت که ما از بابت گسترش برنامه موشکی، صراحتا در سراسر منطقه و قطعا توسط جمهوری اسلامی ایران، نگران هستیم. آن‌ها با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به برنامه موشکی خود ادامه می‌دهند.»

مایک پمپئو افزود: «به همین دلیل است که فکر می‌کنیم بسیار مهم است که جهان متحد شده و تحریم تسلیحاتی ایران را، که تا همین چند ماه دیگر - یعنی در اواسط اکتبرمنقضی می‌شود - را تمدید کند. ما معتقدیم که [انقضاء این تحریم] به شکل فاجعه‌باری برای منطقه خطرناک است و در سرتاسر خاورمیانه بی‌ثباتی ایجاد می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا سپس با اشاره به تلاش ایران برای ساخت موشک ماهواره‌بر، گفت:‌ «البته که آن‌ها مدعی می‌شوند این برنامه برای مقاصد غیرنظامی و ارسال ماهواره‌های تجاری به فضا، به کار می‌رود. من فکر می‌کنم جهان باهوش‌تر از این‌ حرف‌ها است. من فکر می‌کنم جهان تشخیص می‌دهد که آن برنامه عمیقا مرتبط با خواسته آن‌ها برای ساخت سیستم‌های موشکی با بُرد بیشتر و بیشتر است؛ موشک‌هایی که آنها می‌توانند از آنها استفاده کنند تا جهان را گروگان بگیرند.»

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۶ تیر ماه در پیامی در توئیتر گفته بود: «از اسرائیل تا خلیج [فارس]، کشورهای خاورمیانه - که بیشتر از همه در معرض غارتگری‌های ایران هستد - یکصدا می‌گویند: تحریم تسلیحاتی [ایران] را تمدید کنید.»

ایالات متحده آمریکا با توجه به اقدامات خصمانه رژیم ایران در منطقه، حمایت از تروریسم، و مسلح کردن گروه‌های نیابتی خود در خاورمیانه که موجب بر هم زدن ثبات منطقه می‌شود، خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران شده است؛ تحریمی که تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در ۱۸ اکتبر پایان می‌‌یابد.

XS
SM
MD
LG